ARAMA

OYUN YAZARLIĞI

OYUN YAZARLIĞI

GalataPerform‘un 2006 yılından beri yürüttüğü Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi‘nin OYUN YAZARLIĞI ATÖLYE programı bu sene Kasım 2016-Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Atölyelere başvuru süreci başlamıştır. Oyun Yazarlığı Atölyelerinin katılımcıları Kasım ayından itibaren GalataPerform’un Genel Sanat Yönetmeni, oyun yazarı ve yönetmen Yeşim Özsoy’la birlikte 8 aylık atölye programına başlayacaklar. Atölyenin ana kadrosunda İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nden Ozan Ömer Akgül ve yazar/dramaturg Ferdi Çetin‘in yanı sıra oyunları, yazıları ve akademik çalışmalarından bildiğimiz Prof. Dr. Beliz Güçbilmez, son dönem oyunlarıyla parlayan oyun yazarı Ahmet Sami Özbudak da yer almakta.

Atölye kapsamında gelen misafir yazar ve yönetmenlerin deneyim derslerinin yanı sıra her sene yurt dışından gelen yabancı yazar ve yönetmenlerle bir uzun soluklu (masterclass) atölye ve bir kısa atölye de programa dahil oluyor.

Atölye yöneticisi Yeşim Özsoy, yurt dışında farklı festivallerde ve etkinliklerde oyunları sahnelenen, oyunları farklı dillere çevrilen, Amerika’da Northwestern Üniversitesi Gösteri Sanatları Araştırmaları’nda yüksek lisans yapmış, Columbia Üniversitesi Tiyatro Tarihi ve Teorisi derslerinin yanı sıra Sarah Lawrence College’da Oyunculuk, Yazarlık ve Yönetmenlik Uygulamalı lisans eğitiminden dersler almıştır. Boğaziçi Üniversitesi ve Studio Oyuncuları’nda eğitmenlik yapmış, 2015-2016 sezonunda Mimar Sinan Üniversitesi Çağdaş Dans Bölümünde ders verecek olan GalataPerform’un Genel Sanat Yönetmeni çok yönlü ve Afife ödüllü bir sanatçı.

Atölye İçeriği

Oyun Yazarlığı Giriş (Beliz Güçbilmez)
Yaratıcı Yazarlık (Yeşim ÖZSOY)
Yazı ve Egzersiz (Ahmet Sami Özbudak)
Dramaturji (Ozan Ömer Akgül)
Çağdaş Metne Bakış(Okan Urun)
Modern Tiyatro ve Ötesi (Ferdi Çetin)
Oyun Yazarlığına Disiplinlerarası Bakış (Görkem Şarkan)

Yurtdışından Misafir Eğitmenlerle Atölyeler

 Bu sene programa dahil olacak yabancı eğitmenler Fransa, Polonya, İspanya’dan seçilecek. Geçmiş dönemlerde gelen oyun yazarları ve yönetmenler arasında David Bobbee, Ronan Cheneau, Enzo Cormann, Joseph Maria Miro, Linda McLean, Peter Arnott, Dorota Maslowska, Gianina Carbunariu sayılabilir. İlerleyen zamanda ilan edilecek yurtdışından eğitmenler programın önemli bir parçası ve Oyun Yazarlığın katılımcıları da bu atölyelere katılacak.

Atölye Programı

Her Çarşamba 19:00-22:00

Her Cumartesi 15:30-18:30

Ücret

Aylık 350 TL

Peşin ve taksitli ödeme kolaylıkları için arayın 0530 2602524. Her sene yüzde 30 burs imkanı verilecek 2 öğrenci seçilecektir.

Başvuru için:

Başvurular için yenimetinyenitiyatro@galataperform adresine özgeçmişinizle birlikte en az 5 sayfa en fazla 10 sayfa olmak üzere yazdığınız bir oyun veya metinden belirlediğiniz bir bölümü 24 Ekim 2016 tarihine kadar yollayın.

 

ATÖLYE BAŞLANGICI: 5 KASIM 2016 15:30

NEREDEYİZ?

Adres:

Büyük Hendek Cad. No: 21/1 Galata Kuledibi, Beyoğlu, İstanbul

Telefon:

+90 212 243 99 91
+90 530 260 25 24

E-Posta:

info@galataperform.com