ARAMA

YÖNETMENLİK

Yeni Metin Yeni Tiyatro Yönetmenlik Atölyesi Oyun Yazarlığı Atölyeleriyle paralel gidecek ve birbirinden yararlanacak bir program sunuyor. Yönetmen adayları sene içinde yazarlar ve oyuncularla çalışma imkanının yanısıra Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali’nde oyun okuması yönetme şansına sahip olacak.

Atölye Ekim 2016-Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Atölyeler GalataPerform’un Genel Sanat Yönetmeni Yeşim Özsoy önderliğinde şekillenecek. Yazar/yönetmen/oyuncu Yeşim ÖZSOY yurt içinde ve dışında farklı festivallerde ve etkinliklerde oyunları sahnelenen, oyunları farklı dillere çevrilen, Amerika’da Northwestern Üniversitesi Gösteri Sanatları Araştırmaları’nda yüksek lisans yapmış, Columbia Üniversitesi Tiyatro Tarihi ve Teorisi derslerinin yanı sıra Sarah Lawrence College’da Oyunculuk, Yazarlık ve Yönetmenlik Uygulamalı lisans eğitiminden dersler almış, Boğaziçi Üniversitesi ve Studio Oyuncularında eğitmenlik yapmış olan çok yönlü, Afife ödüllü bir sanatçı.

Ders programı ana kadroda ders verecek eğitmenlerin arasında Bakırköy Belediye Tiyatroları’nın Yönetmeni Emrah Eren de var. Ayrıca Yazarlık Atölyelerinden alınacak ortak dersler ve yurt dışından gelecek misafir yazar ve yönetmenlerle çok geniş bir yelpazede ders imkanı var. Çarşamba akşamları Oyun Yazarlığıyla ortak derslerde dramaturji metin bilgisi ve yaratıcı yazarlık derslerine katılan yönetmenler cumartesi de sahne bilgisi, yönetmenlik tarihi ve pratik derslerle devam ediyorlar. Atölye kapsamında pratik ve teorik dersler birlikte yürütülüyor.

Atölye İçerik

Yönetmenlik Ana Ders (Yeşim Özsoy)
Düşünceden Sahneye (Emrah Eren)
Konuk Yönetmenlerle Dersler (Mehmet Ergen, Serdar Biliş, Emre Koyuncuoğlu, Görkem Şarkan ve Ayşe Lebriz Berkem)

Oyun Yazarlığı Atölyeleri Ortak Dersler

Yaratıcı Yazarlık (Yeşim ÖZSOY)
Yazı ve Egzersiz (Ahmet Sami Özbudak)
Dramaturji (Ozan Ömer Akgül)
Çağdaş Metne Bakış (Okan Urun)
Modern Tiyatro ve Ötesi (Ferdi Çetin)
Oyun Yazarlığı Giriş (Beliz Güçbilmez)

Yurtdışından Misafir Eğitmenlerle Atölyeler

Bu sene programa dahil olacak yabancı eğitmenler Fransa, Polonya, İspanya’dan seçilecek. Geçmiş dönemlerde gelen oyun yazarları ve yönetmenler arasında Samuel Gallet, Angels Aymar, David Bobbee, Ronan Cheneau, Enzo Cormann, Joseph Maria Miro, Linda McLean, Peter Arnott, Dorota Maslowska, Gianina Carbunariu sayılabilir. İlerleyen zamanda ilan edilecek yurtdışından eğitmenler programın önemli bir parçası ve Yönetmenlik Atölyesi katılımcıları da bu atölyelere katılacak.

Haftalık Ders Programı

Her Çarşamba 19:00-22:00
Her Cumartesi 12.00-15.00

Ücret: Aylık 350 TL + KDV

Peşin ve taksitli ödemede kolaylıklar için arayın 0530 260 25 24.

Başvuru için:

yenimetinyenitiyatro@galataperform adresine özgeçmişinizi ve niyet mektubunuzu 1 Eylül 2017 tarihine kadar yollayın.

SON BAŞVURU: 1 Eylül 2017

ATÖLYE BAŞLANGICI: Ekim 2017

NEREDEYİZ?

Adres:

Büyük Hendek Cad. No: 21/1 Galata Kuledibi, Beyoğlu, İstanbul

Telefon:

+90 212 243 99 91
+90 530 260 25 24

E-Posta:

info@galataperform.com