Angels Aymar – Solavaya Oyun Okuması

Oyunları Avrupa’da ve dünyada önemli festivallerde ve tiyatrolarda sahnelenen Angels Aymar Cervantes Kültür Merkezi ve GalataPerform işbirliğinde 2 – 14 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da olacak.

2006 yılından beri önemli işbirliklerine imza atan ve birçok genç oyun yazarının gelişimine olanak sağlayan Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi 2016 – 2017 döneminde oyun yazarlığı, oyunculuk ve yönetmenlik alanlarında yapılan atölyelerinde Angel Aymar’ı ağırlayacak.

Aymar’ın “Solavaya” isimli oyunu İrem Aydın tarafından Türkçeye çevrildi ve 10 Şubat’ta Kadir Has Üniversitesi ev sahiplinde Sahne Kadir Has’ta seyirciyle buluşacak. Aymar ayrıca Yeni Metin Yeni Tiyatro atölyeleri kapsamında 11-12 Şubat tarihinde genç oyun yazarları, oyuncular ve yönetmenlerle özel bir atölye gerçekleştirmek için Kadir Has Üniversitesi’nde bir araya gelecek.

Solavaya Hakkında

Küçük bir kasabada yaşayan göçmen bir çiftin duygusal soyutlanmışlıklarına odaklanır Solavaya. Adam Kübalıdır, kadın ise Fransız… Çift elli yıl önce Küba’yı terk ettiğinden beri oradaki hayatlarından konuşmayı reddeder. Bu sessizlik aile ilişkilerinde daima yer etmiştir. Bir gün oğulları bu sessizliği bozmaya karar verir. Solavaya baskıcı rejimlerin sonraki kuşaklardaki etkilerini ve çocukların ailelerinin geçmişini bilme hakkını ele alan bir oyundur.

Angels Aymar

Oyun yazarı, oyuncu ve yönetmen Angels Aymar, Barselona’da Istitut del Teatre’de Sahne Sanatları Bölümü’nden mezun olmuştur. Değişik dillere çevrilen, sahnelenen ve ödüller alan yirminin üzerinde oyun yazmıştır. 1992 yılında Philadelphia’da The Wilma Theater ile yaptığı işbirliğinden dolayı Katalan hükümeti tarafından verilen ödüle sahip oldu. 2006 –2009 yılları arasında Trueta ve La Indiana isimli oyunlarıyla Teatre Nacional de Catalunya’da konuk yazar olarak yer aldı. 2008 yılında Pen World Voices Festivali’ne davet edilen ilk Katalan oyun yazarı oldu ve “Out of the Blue” isimli oyunu sahnelendi. 2010 yılında Prelude Festivali kapsamında “Solavaya” isimli oyunu Repertorio Espanol tiyatrosunda sahnelendi. 2013 yılında Festival Grec’te “100FEMMES” adlı oyunu sahnelendi ve oyun Hollanda, Güney Kore gibi dünyanın değişik ülkelerinde turneler yapmaya devam etmektedir. 2015 yılında “Hearts Beating Like Drums” isimli oyununu New York’ta “Wild Project Theatre”da yönetmiştir.

Oyun Okuması Hakkında

Oyun: Solavaya
Yazan: Angels Aymar
Çeviren: İrem Aydın
Yöneten: Lesli Karavil
Oyuncular: Emin Maltepe, Gizem Erdem, Yiğit Özşener ve Deniz Türkali
Tarih: 10 Şubat Cuma
Saat: 19.30
Yer: Sahne Kadir Has

*Etkinlik ücretsizdir.
** Oyun okumasının ardından yazarın katılımıyla bir söyleşi gerçekleşecektir.