GÖRÜNÜRLÜK PROJESİ 8 / 10 KASIM

 “Kamusal Alanda Oyun(cak)” (Yerleştirme) – Görünürlük Projesi Buluşma Noktası (14:00-18:00)

Kamusal Alan'da OyuncakKonsept: Gizem Pilavcı

2012 yılı Mayıs ayında, M.S.G.S.Ü desteği ile kurgulanan ve uygulanan proje, büyük bir kentin ara sokaklarında, küçük meydancıklarında, kenar mahallelerinde oyun oynama ihtimalimizi tartar. Her gün bir yerden bir yere ulaşmak için koridor gibi benimsediğimiz kentin sokaklarında ‘’durmak’’ ve ‘’vakit geçirmek’’ ne kadar mümkün? Birileri sokağın ortasına bir ‘oyuncak’ koysa mesela, şehrin tamamlanmamış bir resmini önümüze serse, sokağın ortasında ‘’durup’’ o resmi tamamlamak ister miydik? Yoksa yine yetişmemiz gereken bir yer mi var?
Söz konusu oyuncağı, 10-17 ve 24 Kasım’da 14:00-18:00 saatleri arasında Galata’nın sürpriz sokaklarında karşınızda bulacaksınız. Bakalım ilginizi çekecek mi?

—–

“İkiz (çevrimiçi)” (Yerleştirme & Performans) – Hamursuz Fırını (16:00-18:00)

İkiz (çevrimiçi)Konsept: Genco Gülan

“İkiz (çevrimiçi)” kavramsal sanatçı Genco Gülan’ın aynı adlı serisinin bir devamı niteliğini taşırken, referans yapısı ve ilişki dizgesi yön değiştiriyor. Gülan yapıtında Marina Abramovic ve Ulay’ın “Relation in Time” (1977/ 2010) isimli performanslarını bir çift ikiz ile yeniden yorumluyor. Ellerinde “akıllı” iletişim cihazları tutan ikizler, birbirlerine hem saçlarından hem de elektronik ağ üzerinden bağlı olacaklar. Yapıt, seyirci ile indirek ilişkiye girerken, bizlere çevrim içi komünlerdeki bizbizeliğimizi tekrar hatırlatacak. Proje’de Deniz ve Yeliz Çelebi’nin yanı sıra Gizem ve İrem Halis rol alacaklar. Yerleştirme ve Performans 17 Kasım günü yine 16:00-18:00 saatleri arasında Hamursuz Fırını’nda izlenebilir.
Adres: Şair Ziya Paşa Cad. No:13 Galata Kuledibi

—–

“Galata’da bir yer…” (Yerleştirme & Performans) – Building (17:00-17:20)

Galata'da bir yerKonsept: Melih Kıraç

Melih Kıraç, MDTİst projesinin Bahar Şantiyesi programında yer alan, ‘’ait olunabilecek bir mekan, bir yuva yaratma denemesi’’ olarak tanımladığı ‘Bir Yer’ isimli çalışmasından yola çıkarak, Galata’ da seyir eden bir yerleştirme ve performans kurguluyor. Galata’nın biriktirdikleri, bıraktıkları ve artıklarıyla kendisi için, yakın gelecekte terk edebileceği yeni bir aidiyet mekânı yaratmayı deniyor. “Yerleştirme”nin hazırlanış sürecini bir ‘happening’e dönüştüren sanatçıya, performans öncesi (14.00 – 17.00 arası) Galata’ nın çeşitli yerlerinde rastlayabilir fakat tanımayabilirsiniz…
Building işbirliğiyle…
Adres: Serdar-ı Ekrem Cad. Ali Hoca Yokuşu No: 20A Galata

—–

“Alternatif Sanatsal Muhalefet Biçimleri Üzerine Düşünmek…” (Sunum) – GalataPerform (17:30)
Kamusal (Alanda) Sanat / Katılımcı Sanat / Sosyal Sanat / Komünal Sanat

Alternatif Sanatsal Muhalefet Biçimleri Üzerine DüşünmekSunum: Zeynep Günsür

Zeynep Günsür, genel olarak 1970 sonrası, Batı’da – Avrupa ve Amerika – sanat ve toplum ilişkisi üzerine düşünen, kamusal alanda sanatsal üretim biçimleri ve metodlarını araştıran sanatçılar ve işleri hakkında bir sunum yapacak.
Adres: Büyük Hendek Cad. No:21/1 Galata Kuledibi

—–

“Zifiri Karanlıkta MEKTEP – Galata ve Fuhuş” (Performans) – Karanlık İşler (20:00)

Zifiri Karanlıkta MEKTEPKonsept & Yönetim: Nuri Kaya

Karanlık İşler’in Görünürlük Projesi 8 için tasarladığı bu performans, halen İstanbul’un resmi genelevini barındıran Galata’da, fuhuş olgusuna zifiri karanlıkta göz atıyor. www.karanliktayemek.com
Adres: Serdar-ı Ekrem Cad. No:16D Galata