GÖRÜNÜRLÜK PROJESİ 8 / 17 KASIM

“Kamusal Alanda Katılımcı Sanat İçin ‘Oyun Alanı’ Kullanımları” (Sunum) – GalataPerform (15:00)

Kamusal Alanda Katılımcı Sanat İçin Oyun Alanı KullanımlarıSunan: Gizem Pilavcı

Sunum, 2012 yılı Mayıs ayında, M.S.G.S.Ü desteği ile gerçekleştirilen ‘’Eşitlikçi Kamu Alanı Yaratmada Oyun-Mekan-Alan İlişkilerinin Kullanılması’’ başlıklı çalışmayı ve yurtiçi/yurtdışı örneklemeler ile kamusal alanda katılımcı sanat yaratmada oyun alanının kullanımını tartışmaya açıyor.
Adres: Büyük Hendek Cad. No:21/1, Galata Kuledibi

—–

“Oturma Odası” (Yerleştirme) – Antoine Urgliavich Apartmanı (17:30)

Oturma OdasıKonsept: Marcin Fajfruk (Polonya)

“Living Room”, bir üniversitenin lojmanı olarak kullanılmış olan, on katlı büyük, boş bir binanın 169 odasının fotografik kaydından oluşuyor. Bütün odalar mimari olarak neredeyse tıpatıp aynı. Burada birkaç yıl (belki de çok daha uzun süre) yaşayan insanların, 12 metrekarelik bu küçük alana alışabilmek için ihtiyaç duydukları eşyaların izleri halen görülebiliyor. Eski döşemelerden geriye neredeyse hiçbir şey kalmamış olsa da duvardaki boya katlarından, duvar kâğıtlarından, yer döşemelerinden; aynalara, fotoğraflara, posterlere kadar pek çok detay ve iz bulunabiliyor. Tüm bunlar etrafa minimalist kübik işaretler halinde yayılmış. Fotografik kayıt boyunca, sayısız odanın birbiri ardına gelen ve binadaki yerleri hakkında kısa bilgi veren planlar akıyor. Oda numaraları koca boş binada kendinizi kaybolmuş ve ardından yeniden bulmuş gibi hissetmenizi sağlayan bir atmosfer yaratıyor. Öte yandan her odanın özgünlüğünü vurgulayan önemli bir unsur da aynı zamanda.
Proje ilk kez 2011-2012 arasında Wroclaw, Polonya’da hayata geçirildi. fajfruk.com
Adres: Küçük Hendek Cad. No:1 Galata Kuledibi

—–

“Fistan” (Performans) – PUERTA Mobilya Tasarım Mağazası (18:00-18:30)

FistanKonsept&Kurgu: Dicle Doğan
Performans: Yordan Yordanoğlu, Dicle Doğan
Müzik: Anıl Karaoğlu

Dicle Doğan “Fistan” projesinde, 56 yıl Galata’da, kendi atölyesinde ahşap mobilyalar üretmiş olan Yordan Yordanoğlu’nun sanatından ilham alarak kendi objelerini harekete geçiriyor. Fistan, yeni bir evren kurma, kayboluş, uzaklaşmak, kurduğun yere kurulma, yabancılaşma, başkalaşma imgeleri üzerinden yola çıkıyor.
“Oyuncaklarım annemin dünyasından geliyor. Yordan Yordanoğlu ise dünyama yeni girdi. Herkes bu kadar varken ben nasıl oluyor da hep kaybolduğumu düşünüyorum.”
Adres: Serdar-ı Ekrem Cad. Hoca Ali Sokak No: 17 Galata

—–

Barın Yurt“Barın Yurt” (Performans) – Huzur Evi (19:00-20:00)

Mustafa Kaplan / Taldans
Konsept: Mustafa Kaplan
Yaratıcılar: Mustafa Kaplan, Lesli Karavil, Tülin Özen, Aytül Hasaltun

Performans, Barın Yurt Huzur Evi çalışanlarının ve orada yaşayan sakinlerin hafızaları ve tanıklıkları üzerinden belgesel olanın kurmacası üzerine bir denemedir. taldans.com
Adres: Hoca Ali Sok. Dibek Çıkmazı No:34 Beyoğlu