GÖRÜNÜRLÜK PROJESİ 8 / 24 KASIM

“On İki” (Performans) –  Görünürlük Projesi Buluşma Noktası (13:00 & 14:30 & 16:00 & 17:30)

On İkiTiyatro Artı
Konsept & Yönetim:
Ufuk Tan Altunkaya
Proje Koordinasyon: Didem Kaplan

Gerçek ve oyun nerede ayrılır? Oyun ne zaman gerçek, gerçek ne zaman oyun olur? “On İki” performansı ile on iki seyirci Galata sokaklarında ve farklı mekânlarda tek başlarına, Galata’nın insanlarına kulak veriyor, hikâyelerine ortak oluyorlar. Gerçeklikle oyun arasında farklı bir tanıklık gerçekleştiriyorlar.

—–

“Arada Kalmış” (Yerleştirme) – Büyük Hendek Cad. No:49 (14:00-22:00)


Arada KalmışKonsept:
Marcin Fajfruk (Polonya)

‘’Galata bölgesindeki sokaklara ait pek çok fotoğraf arasından İstanbul’un canlı ve popüler yanıyla en az eşleşenlere odaklanmayı tercih ettim. Orada bulunan estetiğe hiçbir açıdan uymayan bir yerleştirme gerçekleştirmek istediğimi biliyordum. Ne turistler için parlayan ışıklar, ne ıssız boşluklar, ne de ikisinin birleşiminden doğanlar. Kısmen ilginç olan, koyu renkli, parmaklıklı bir kapısı olan bir apartman dairesi buldum. Bu girişin bu şekli, fonksiyonunu kaybetmişlik etkisi yaratıyor. Bu geçilmez bir pasaj, bir vitrin, yaşanan bir alan ile bir çeşit gizem arasında kalan bir şey. Bu mekandan etkileyici titreşimler alıyorum. 2003’te burada bir bombalama olduğunu öğrendim ki bu da projeye pek çok yan bağlam katıyor’’ diyor Marcin Fajfruk.
‘Arada Kalmış’ başlığı, varoluşun karşıt iki durumu arasında asılı kalma haline referans veriyor. Bir paradoks, laf kalabalığı veya şizofreni… Işık ve karanlık arasında koca bir grilik… fajfruk.com
Adres: Büyük Hendek Cad. No:49 Galata Kuledibi

—–

“Ses Öğesi” (Ses Yerleştirme & Performans) – GalataPerform (14:30)

Ses ÖğesiKonsept: Magdi Mostafa (Mısır)

“Ses Öğesi” 2009’da başlayan ve halen değişik şehirlerde ciddi canlı performanslar yoluyla devam etmekte olan bir projedir. Magdi Mostafa, “mekana özgü” yerleştirmesinde, düşük frekanslı değişimleri, yoğun ses dalgalarını ve kırık vuruşları temel alan deneysel sesler sunuyor. Mostafa, temel ve elektronik sesleri, serbest kalma arzusunu engelleyen derin ve tırmanan gerilimler yaratmak için harmanlıyor.

Magdi Mostafa, ses ve mimari üzerine deneysel araştırmalarına 2001’de başladı. O zamandan beri, çalışmaları uluslararası düzeyde bireysel ve grup sergilerinde yer aldı. Bu sergilerden bazıları Kahire’deki Cairo Documenta, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki 2012 Art Dubai, Barselona, İspanya’daki “The One & The Multiple”, İskenderiye Kütüphanesi, Artellewa Galerisi ve Kahire Operası’dır. magdimostafa.com

—–

İzinsiz“İzinsiz” (Performans) – Şair Ziya Paşa Cad. No:31 (16:00-16:15)

Konsept: Tuğçe Tuna

Tuğçe Tuna, izin alamamak üzerine bir performans gerçekleştirecek. tunatugce.blogspot.com

—–

“Kamusal Sanat ve Prekarya” (Sunum) – GalataPerform (16:30-17:30)

Kamusal Sanat ve PrekaryaKonsept: Süreyyya Evren, Burak Delier

Burak Delier ve Süreyya Evren, sanatçılarla birlikte (Nalan Yırtmaç, Antonio Cosentino, Dilek Winchester, İnci Furni, Volkan Arslan, Elmas Deniz, İz Öztat), üzerinde çalıştıkları “prekerya”(güvencesizlik, kırılganlık) kavramı etrafında şekillendirdikleri sergilerinin ön-sunumu, Görünürlük Projesi 8 izleyicisiyle paylaşacaklar. Güvencesiz işlerin her yanımızı sardığı bir dönemde yaşıyoruz. Güvencesiz, garantisiz, geleceği belirsiz, part-time işler; yarı zamanlı işler, bir seferlik işler, evden işler ve çok uzun deneme süreleri artık her yerde. Gayri-maddi emeğe dayalı işlerin, hizmet sektörünün, şefkat sektörünün (hasta bakıcılık, dadılık), yüz yüze ilişkiye dayalı işlerin majörleşmesi, işçi-işveren, patron-işçi ilişkilerinin kişiselleşmesi, kişinin kendini pazarlamasının, pazarlanabilir bir ‘’persona’’ tasarlamasının zorunluluk haline gelmesi gibi temalar egemen.

Sunumda, güvencesizliğin kamusallıkla ilişkisi izleyici/katılımcılarla birlikte tartışmaya açılacak. Türkiye’nin parçalanmış kamusal alanı ile ‘’prekerlik’’ arasında nasıl bir ilişki vardır? “Elit”, kapalı, küçük bir kesimin uğraşı olduğu söylenen ve bu yüzden eleştirilen kültür ve kültürel üreticiler ile “kamu” arasında “prekerlik” üzerinden doğal bir ilişki olduğu söylenebilir mi? Bu ilişki nasıl ortaya çıkartılabilir ya da çıkartılabilir mi? ne-yapmali.blogspot.com
Adres: Büyük Hendek Cad. No:21/1 Galata Kuledibi

—–

“Otto” (Performans) – Hamursuz Fırını (19:00-20:00)

OttoKonsept ve Uyarlama: Fana Cioban (Romanya)

Pazartesi sabahı, 8.00. Galata. İstanbul. Otto genç bir adam. Otto gözlerini açar ve ellerine bakar. Otto’nun sağ elinde bir çay bardağı vardır. Otto’nun sol elinde bir Iphone 5 vardır. Otto hiçbir şey hatırlayamaz. Kimdir Otto?

Galata’nın gündelik hayatının güçlü unsurları olan kimlik ve farklılığı araştıran bir performans… Parçalı bir metin, canlı müzik, performans ve fotoğraf aracılıyla “Otto”, yeninin ve eskinin; tarihin ve çağdaş toplumun; geleneksel Türk Sanatı formlarının ve yeni kavramsal işlerin; muhafazakar nesillerin ve günümüz neslinin; geneleksel dükkanların ve tasarım mağazalarının; başörtüsünün ve yarı kazınmış punk saç stilinin bir aradalığını keşfe çıkıyor.

Fana Cioban, Londra’da yaşayan Romanyalı genç bir sanatçı. Romanya, Londra, Bali ve Moskova’da Tiyatro yönetmenliği okudu. Son olarak tek kişilik gösterisi “Gabrielle’s Kitchen” ile Londra Lost Theatre One Act Festivali’nde ‘En İyi Kast’ ödülünü almıştır ve Temmuz 2010’da Stratford-upon-Avon’da, Royal Shakespeare Company Tiyatro Yönetmenliği Atölyesi’nde, East Acting School adayı olmuştur. www.fanacioban.co.uk