GÖRÜNÜRLÜK PROJESİ 8 / 3 KASIM

“Zamanın Pası” (Performans & Yerleştirme) – Füsun & Faruk Eczacıbaşı Binası (14:00-22:00)

Konsept: Aydın Teker
Maske Tasarımı: Ana Hopfer
Fotoğraflar: Gene Bauer
Mimari Danışmanlık: Erguvan ve Mahir Ünal
Kamera: Eytan İpeker ve Yoel Meranda

Aydın Teker 2012 yazında, kendi yüzünün maskesi eşliğinde, Amerika’da yaptığı uzun yolculuğunu fotoğraf, video ve günlük olarak belgeledi. Sanatçı bu ilginç çalışmasından yola çıkarak, Görünürlük Projesi 8 için, ‘geçmişin ve geleceğin pasının aynı yüzeyde kesiştiği’ bir yerleştirme ve bir performans hazırlıyor.

3 Kasım Cumartesi günü, Şişli’deki stüdyosundan yola çıkarak Galata’ya gidecek olan Aydın Teker ve maskesinin yürüyüşüne, Taksim Metro çıkışında, saat 13.00’dan itibaren eşlik edilebilir. Sanatçının Kuledibi’ndeki yerleştirme mekânına muhtemel varış saati 13.30’dur. Yerleştirme 10-17 ve 24 Kasım’da 14:00-22:00 saatleri arasında izlenebilir.
Füsun Eczacıbaşı ve Dikmen Gürün’e destekleri için teşekkür ederiz. www.aydinteker.com

—–

“Yokuş Aşağı Emanetler” (Performans) – Kumbaracı 50 (14:00-15:00)
Altıdan Sonra Tiyatro ve Lokstoff! Ortak Yapımı

Altıdan Sonra TiyatroYönetenler: Yaman Ömer Erzurumlu – Wilhelm Schneck

Altıdan Sonra Tiyatro’nun Alman tiyatro topluluğu Lokstoff! ile birlikte TANDEM kapsamında gerçekleştirdiği ortak yapımın İstanbul ayağı “Yokuş Aşağı Emanetler”, Kumbaracı Yokuşu’nda başlayıp, yokuş aşağı yol alıp Kumbaracı50 sahnesinde sona eriyor. Kentsel dönüşüm kapsamında, yaşadıkları mekânların anahtarlarını teslim edip İstanbul’dan ayrılmak zorunda kalan seyirciler, yaşamlarına devam edecekleri yere nakledilmek üzere toplanırlar. Ancak herkesin anahtarını teslim edip ayrılmaya o kadar istekli olmadığı bu yolculuk, pek de planlandığı gibi gitmez. www.kumbaraci50.com

—–

“Bebekevine Hoşgeldiniz” (Performans) – Caravansarai (15:15-16:30)

Konsept ve Yönetim: Anne Weshinskey

Performans Caravansarai’da, Cherbourg Şemsiyeleri filminden etkilenen bir kadın ve iki kızının sirk gösterisiyle başlayacak. İpek bir ip, ayak jonglörlüğü, statik trapez ve dansın kullanıldığı “Bebekevine Hoşgeldiniz” isimli bu otuz dakikalık bölüm, Anne’ın, trapezci Sevinç Gürmen ve Kate Beckel’la birlikte üzerinde çalışmakta olduğu yeni gösterisinden bir ‘parça’. Performans, sirk gösterisinde kullanılan eşya ve ekipmanların üretildiği Galata esnafının dükkanlarına kısa ve eğlenceli bir turla devam ediyor.
Adres: Bankalar Cad. Banka Sok. No:3 Tan Han Karaköy. www.caravansarai.info

—–

“Singing Stories on Speaking Mountain” (Performans) – SALT Galata (17:00-17:40)

Konsept ve Koreografi: Aslı Bostancı
Müzik: “Speaking Mountain” – Sarp Karaer, Kerem Bilgin, Aslı Bostancı

SALT Galata işbirliği ile gerçekleşen ve Görünürlük Projesi 8 kapsamında ilk kez sergilenecek performansında, kolektif bilincimizde yer etmiş popüler mitlerden ya da daha az bilinen yerel mitlerden yola çıkarak yazdığı ve bestelediği şarkıların hikâyelerinden; öte dünya karakterlerinin rol aldığı bir performans kurguluyor.
Adres: Bankalar Cad. No:11 Karaköy. www.aslibostanci.blogspot.com

—–

“Çıkmaz Sokak” (Performans) – Kölemen Çıkmazı (18:30-19:30) 

Dingo'nun AhırıKonsept ve Yönetim: Ilgın Abeln (Hollanda)

Dingo’nun Ahırı Kumpanyası’nın yeni oyunu “Çıkmaz Sokak”, Galata sokaklarının kaotik, trajik, yer yer komik ve gerçeküstü ama tamamen İstanbul’u anlatan hikâyelerinden oluşmakta. Bu performansla, hayatın getirilerinde kaybolmak, yalnızlık, ayakta kalmak, yolunu bulmaya çalışmak ve devam etmek üzerine inşa edilmiş canlı bir sokak edebiyatına tanıklık edeceksiniz. Ekip, ” 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti” etkinlikleri kapsamında Haydarpaşa Garı’nda sergilediği “İstanbul İstanbul” adlı oyundan sonra yeni performanslarını yine İstanbul’da ve ilk defa bir çıkmaz sokakta gerçekleştirecek.

Dingo’nun Ahırı, Amsterdam ve İstanbul tabanlı fakat dünyanın her yerinde “mekân tiyatrosu” yapan bir tiyatro kumpanyasıdır. Onları çamaşırhanelerde, tren istasyonlarında, ofis binalarında, çocuk bahçelerinde, dükkânlarda kısacası insan hayatının dokunduğu tüm günlük mekânlarda bulabilirsiniz. Her mekânın ruhunun ve temel dokusunun temel alındığı bir çalışma tarzını esas alırlar.
Adres: Serdar-ı Ekrem Cad. Hoca Ali Sok. Kölemen Çıkmazı. www.stalvandingo.nl