ARAMA

YENİ METİN YENİ TİYATRO

Bağımsız çağdaş sanat merkezi GalataPerform tarafından düzenlenen Yeni Metin Yeni Tiyatro projesi, çağdaş tiyatro yazınına ve yeni oyun yazım biçimlerine odaklanan, uluslararası ve yenilikçi bir projedir.

2006 yılında Ceren Ercan, Dilek Altuntaş, Yeşim Özsoy Gülan ve Mark Levitas‘ın insiyatifiyle başlayan Yeni Metin Yeni Tiyatro projesi bugüne dek iki ana eksen üzerinden ilerledi. Bunlardan biri yabancı çağdaş oyun yazarlarının oyunlarının Türkçe’ye çevrilmesi ve okuma oyunu olarak sahnelenmesiyle seyirciyle buluşturulması oldu. Bir diğer alan ise oyun yazımı atölyelerinin düzenlenmesidir. Her yıl yazan veya yazmak isteyen kişilere çağrıda bulunuyoruz. Projenin artistik ekibi katılımcıları yakından takip ederek ve uluslararası planda çağdaş tiyatro üzerine bir duyarlılık oluşturmaya çalışarak yazım sürecine eşlik etmektedir.

Metin odaklı olan bu proje, tiyatronun diğer araçları da göz önünde bulundurularak, yeni oyun metinlerinin nasıl bir reji, oyunculuk, dramaturji ve sahne tasarımı anlayışı içerdiğini ve metnin içerdiği bu potansiyelin eleştirmen ve akademisyenlerce nasıl değerlendirildiğini tartışmaya açıyor.

2010 yılının Haziran ayında beş yıllık süreç Yeni Metin Yeni Tiaytro 09 adlı bir kitapta toplantı. Özellikle 2010-2011 tiyatro sezonu oluşturulan birikimlerin sonuçlarının alnımaya başlandığı bir sezon oldu. Yeni Metin Yeni Tiyatro yazarları uluslararası alanda da isimlerini duyurdular. Berlin Theater Treffen kapsamında Türkiye’den son aşamaya kalan tek metin Hüseyin Alp Tahmaz’ın “Kasaba” isimli oyunu oldu. Heidelberger Stückemarkt ’11 Festivali programına seçilen üç metinden ikisi de Yeni Metin Yeni Tiyatro kapsamında yazılan oyunlar oldu. Oyunu ile Avrupa’nın En Genç Oyun Yazarı ödülünü alan Ahmet Sami Özbudak’ın “İz” ve Liseli Gençler Oyun Yazıyor projesinden çıkan 17 yaşındaki yazar Fehime Seven’in “Türkiye Kayası” adlı oyunları festivalde okuma tiyatrosu olarak seyirciyle buluştu. Ayrıca proje kapsamında çevrilen “Kebap” (Gianina Carbunariu), “Baştan Çıkarma” (Carles Battle) gibi metinler özel ve ödenekli tiyatrolarda sahnelenmektedir.

Tanıtım Dosyasını İndirmek için TIKLAYIN (2MB)

NEREDEYİZ?

Adres:

Büyük Hendek Cad. No: 21/1 Galata Kuledibi, Beyoğlu, İstanbul

Telefon:

+90 212 243 99 91
+90 530 260 25 24

E-Posta:

info@galataperform.com