OYUNLAR

 

DÖRT BACAKLI ŞEY

Yazan: Ersin Karahaliloğlu
Yöneten: Emmanuel Daumas
Işık Tasarımı ve Teknik: Manuella Mangalo
Oyuncular: Ceren Demirel, Ercüment Acar

Uzaktan dönen Adam’la, onu beklemiş Kadın’ın buluşması. Sonu başı belli olmayan bir masanın etrafında, yanında, üstünde durmaksızın konuşan iki karakter hayatı ve hayatın tam orta yerine hissettirmeden ama olanca ağırlığıyla oturan felaketi anlamlandırmaya çalışıyor. Sahnelerinin bir tuvalin şekillenişi gibi ilerleyen yapısı, mizahla cinsellik arası yaratıcı dili ve sınıflandırılamayan karakterleriyle “Dört Bacaklı Şey” gözümüzün önünde olup, görmek istemediklerimize dair bir oyun.

 

TREN

Yazan: Mehtap Üstün
Yöneten: Emrah Eren
Sesler: Nihat İleri, Turgay Kantürk, Şebnem Ünaldı, Turan Günay, Gökhan Bozkurt, Mert Denizmen, Güney Zeki Göker, Irmak Naz Üstün
Dekor & Kostüm: Melih Karakurt
Müzik: Tolga Çebi (“Kıyamet Suları”ndan)
Ses Tasarım: Emrah Eren
Ud: Adem Elkaya

Nüfusa kaydettirilmemiş, çocuk yaşta cinsel istismara uğramış bir kadının son anı. Zamanda gidip gelmeler ve farklı bakış açılarıyla kurgulanmış metin ‘söylenemeyeni, anlatılamayanı’ irdeliyor. “Tren”, mucizeyle değişmiş bir hayatın geçmişten gelen bir kadınla altüst oluşu, şimdinin dünün felaketine direnemeyişi üstüne bir oyun.

 

KOYU 

Yazan: Öznur Şahin
Yöneten: Metin Göksel
Oyuncular: Ayhan Aktaş, Duygu Dalyanoğlu, Başak Doğan, Nezih Cihan Aksoy

Aynı günün içinden üç kadın, üç mekân ve üç anlatı. İstiklal Caddesi’ndeki ‘Teröre Lanet’ yürüyüşü, bir AVM’nin curcunası ve bir Yunanca kursu etrafında bugünün Türkiye’sinin parçalı ve parçalanmış resmini çizen oyun, vicdanın göreceliği, küçük kelimelerin acıtıcılığı ve detayın bütüne hükmedişi üstüne düşünüyor.