3. Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali

Zamana ve Şehre Tanıklık Eden Bir Festival

2013-2014 sezonunda Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi Oyun Yazarlığı Atölyelerinde geliştirilen İlk Oyunların oyun okumalarının yanı sıra İki Özel Projenin ve söyleşi, atölye ve oyun okumalarının yer alacağı 3. Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali bu seneki teması ‘Beden ve Şehir’.
Beden ve Şehir
İçinde yaşadığımız büyük şehirlerde parklar, meydanlar, birbirlerinin içine geçmiş kaybolmuş, kimliksizleşmiş evler hiç beklenmedik bir anda bedenler için tuzağa dönüşebilmektedir. Varlık/yokluk, ait olma çabaları ve terk etmeler arasında bir ütopya/distopya alanı olarak ortaya çıkan şehir imgesinin içinde kaybolan bedenlerin izini sürdüğümüz bu zamanlarda ‘Şehir ve Beden’ kavramları üzerine düşünmenin elzem olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle Gezi olaylardan bir sene sonra aynı döneme denk gelen festival programımızın içinde olan oyunların her birinin, ilk oyunlar olsa da yaşadığımız şehrin ve zamanın nabzını tutan oyunlar olduğunu düşünüyoruz
İlk Oyunlar
Festival kapsamında 3 sahnelenmiş oyun okuması ve 3 okuma tiyatrosu var. Programda yer alan oyun okumaları arasında günümüzde geçen platonik bir aşk hikayesinden; bir kelimenin ardında sürekli zemin değiştiren bir oyuna, Gezi olaylarında gezinen bir zihnin izdüşümünden; gitmek isteyen bir kadının, terk etmek isteyen bir kadınla karşılaşmasına; yaşayamadığı iki ev arasında sıkışmış bir adamın evine olan özleminden; yazarının henüz 17 yaşında yazdığı İstanbul’u terk etmek ve kalmak arasında sıkışmış karakterlere kadar uzanan bir çeşitliliği deneyimlemek mümkün…
İki Özel Proje
Festival kapsamında iki özel proje yer alıyor; “Tanıklıklar” ve Play.City Projesinde yer alan metinler okuma tiyatrosu olarak seyirciyle buluşacak. “Tanıklıklar” oyunu, Gezi olaylarının 1inci yıldönümünde olayları, 4 farklı yazarın 4 farklı penceresinden geçirip bir arada değerlendirerek seyirciye hatırlamak ve unutmamak üzerine bir deneyim sunuyor. Proje ilk olarak Moskova’daki teatr.doc tiyatrosunda Rusça oyun okuması olarak Rus seyircisine sunulmuştu. Moskova’dan sonra ilk kez İstanbul’da okuması yapılıyor. Yine festivalde yer alan Play.City Projesi GalataPerform- Yeni Metin Yeni Tiyatro ve Lublin Kültür Merkezi- Konfrontacje Tiyatro Festivali ortaklığıyla Tandem Kültür Yöneticileri Değişim Programı kapsamında hayata geçirilen bir proje. İstanbul üzerine Polonyalı, Ukraynalı ve Türk 3 farklı yazarın geliştirdiği oyunlar İstanbul’da ve Lublin’de okuma tiyatrosu olarak seyirciyle buluşuyor. Projenin ilk ayağı Özen Yula’nın İstanbul üzerine yazdığı oyunu “Güzel Gezegenlerin En Berbatı”.

Festivale bu sene destek veren tüm yönetmen ve oyunculara, festival mekanları Moda Sahnesi ve Pera Müzesi’ne teşekkür ederiz. Zamana ve şehre tanıklık etmek için herkesi festival etkinliklerine davet ediyoruz.

Genel Sanat Yönetmeni / Artistic Director Yeşim Özsoy Gülan
Yönetici / Manager Ümit Özdemir
Yeni Metin Yeni Tiyatro Yayın Sorumlusu / New Text New Theatre Publications Ferdi Çetin
Hukuk Danışmanı / Law Advisor Güneli & Koç Hukuk Bürosu
Halkla İlişkiler / Public Relations Bkz. İletişim
Grafik Tasarımcısı / Graphical Designer Ethem Onur Bilgiç
Teknik Sorumlu / Technique Tugay Görmez
Asistanlar / Assistants Mustafa Dileklen, Hazal Erulusoy, Ilgıt Uçum

PROGRAM 

OYUNLAR 1 

OYUNLAR 2