Ahmet Sami Özbudak La Sala Beckett’te!

Uluslararası Oyun Yazarlığı Atölyesi’ne bu yıl Türkiye’den Ahmet Sami Özbudak katıldı.

Her yıl  temmuz ayının ikinci haftası Sala Beckett’in düzenlediği uluslararası oyun yazarlığı atölyesi Avrupa’nın ve Amerika’nın çağdaş oyun yazımı konusunda en yetkin isimleri tarafından gerçekleştiriliyor. Neil LaBute, Martin Crimp, Simon Stephens, Biljana Srbljanovic, Falk Richter, José Sanchis Sinisterra, Rafael Spregelburd, David Lescot, Ahmed Ghazali‘nin yanı sıra Katalan yazarlar Carles Batlle, Sergi Belbel ve Xavier Albertí gibi isimler 35 yaşın altında genç oyun yazarları ile buluşuyor. Önceden yazılan kısa oyunlar Katalanca’ya çevriliyor ve profesyonel oyuncular tarafından atölye süresince oynanıyor. Yazarlar atölyede yeni kısa oyunlar yazıyor ve oyun yazımı konusunda çeşitli seminerlere katılabiliyorlar.

acilis69Londra’dan Royal Court Theatre, Almanya’dan Theatertreffen Festivali ve Stuckemarkt Berlin, Fransa’dan SACD, Kanada’dan Dramatik Yazarlar Merkezi gibi kurumlar aracılığıyla işbirliği gerçekleştiren Sala Beckett, Türkiye’den Yeni Metin Yeni Tiyatro projesini 7 yıldır başarıyla yürüten GalataPerform ile ortaklığını sürdürmektedir. 2010, 2011 ve 2012 yıllarında sırasıyla Ceren Ercan, Ebru Nihan Celkan ve Ayşe Bayramoğlu’nun ardından, bu yıl Simon Stephens’ın yürüttüğü atölyelere genç oyun yazarı Ahmet Sami Özbudak katıldı.

Ahmet Sami Özbudak “İz” oyunuyla Almanya’nın 2011 Heidelberg Stückemarkt Festivali’nde “Avrupa’nın En İyi Genç Yazarı” ödülünü almıştı. Geçtiğimiz yıl Yeşim Özsoy Gülan’ın yönetimiyle sahnelen ve üç değişik zaman diliminde altı değişik karakterin kesişmeleriyle farklı dönemleri eski bir evde buluşturan “İz”, önümüzdeki sezon GalataPerform’da izleyiciyle buluşmaya devam edecek.

ilgili link için tıklayın!