AŞK & FAŞİZM

askvefasizmyeni - Kopya İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapımıyla GalataPerform’un yeni projesi ‘Aşk & Faşizm’ 19.İstanbul Tiyatro Festivali’nde seyirciyle buluştu. 

2006’dan beri Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesini yürüten GalataPerform yeni metinler, disiplinler arasılık ve sahnede yeni teknolojiler üzerine çalışan bir topluluk. Ekibin aynı zamanda genel sanat yönetmeni olan yazar/yönetmen Yeşim Özsoy Gülan’ın festival için özel olarak tasarladığı yeni yaratısı, Galataperform’un önceki yıllarda proje kapsamında çalıştığı yazarlardan Gianina Cărbunariu (Romanya), Linda McLean’i (İskoçya) ve Helena Tornero’yu (İspanya) Aşk & Faşizm başlığı altında bir araya getiriyor. Oyunlarında yeni metinleri yeni sahneleme teknikleriyle birleştiren Yeşim Özsoy Gülan bu oyunda gerçek ile kurgusal olan arasında gidip gelen, kadın enerjisinin ön plana çıktığı, yalın bir sahneleme öngörüyor. Oyun metninin çalışma aşamasında, her yazar, diğer yazarlarla olan sohbetler, kendi hayatları ve başlık kavramları üzerinden gerçeklere dayanarak metinleri oluşturdu. Yazarların skype üzerinden yaptıkları sohbetlerden yola çıkarak birbirilerine paralel geliştirdikleri dört farklı metin, reji ve sahneleme aşamasında tek bir oyun olarak bir araya geldi. Karanlık/aydınlık, kapalılık/açıklık, örtü/örtüsüzlük kavramlarıyla ışık, hareket ve metni birlikte işleyen oyun, günümüz faşizmine öznel ve eleştirel bir yorum getirdi.

Yazan: Gianina Carbunariu, Linda McLean, Yeşim Özsoy Gülan, Helena Tornero
Yöneten ve Kurgulayan: Yeşim Özsoy Gülan
Çevirmenler: Semra Selim (Romence), Ferdi Çetin (İngilizce), Pınar Savaş (İspanyolca)
Dramaturji: Ferdi Çetin
Oyuncular: Sezin Bozacı, İncinur Daşdemir, Evrim Doğan, Burcu Halaçoğlu, Sanem Öge, Özlem Saraç, Elif Ürse, Selin Zafertepe
Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz
Hareket Danışmanı: İlkem Ulugün
Görsel Tasarım: Ethem Onur Bilgiç
Reji Asistanı: Zeynep Tezcan, Burak Safa Çalış, Görkem Doğan, İrem Aydın

Yazarların Oyun Başlıkları 

Contained by Skin / Tenin Tuttuğu- Linda McLean
Metro is Everywhere/Her Yerde Metro – Gianina Carbunariu
Kurtlarla Yürüyen Kadınlar / Women Who Walk With Wolves – Yeşim Özsoy Gülan (Merve Pehlivan’ın hayatı ve mektupları üzerine yazılmıştır./ Based on Merve Pehlivan’s life and letters)
Mimosa/ Şımarık- Helena Tornero

Aşk & Faşizm, İstanbul Tiyatro Festivali ortak yapımı olarak İstanbul Cervantes Enstitüsü ve Dimitri Cantemir Romanya Kültür Merkezi’nin değerli katkılarıyla gerçekleşmiştir.

tiyatrologo-723846

Version3 pos rojo
Istanbul Romen Kultur Merkezi - logo