Disiplinler ötesi yangın: Yüzyılın Evi // Şenay Tanrıvermiş – T24

Galata Perform kurucusu Yeşim Özsoy: Gerilla yöntemleriyle yol alıyoruz / Röportaj: Nuray Büyükdağ – T24

Interview with Yeşim Özsoy // Maria-Àngels Roque

The Contrasting Landscape of Theatre in Turkey: Resisting (with) Theatre // Eylem Ejder – Critical Stages
“Tüm bu tiyatro toplulukları arasında 2003’te Yeşim Özsoy tarafından kurulan GalataPerform, Türkiye tiyatrosunun manzarasını değiştirmekte bilhassa önemli bir rol oynar. “(Çeviri alıntı)

‘Yüz Yılın Evi’ The Guardian’da!// Hürriyet Kitap Sanat
“The Guardian Gazetesi, 2019 Edinburgh Festivallerini konu edindiği haberinde, 4000’e yakın farklı gösteriyi ağırlayan festival kentinde görülmesi gereken ilk 50 gösteriyi belirledi. 2019 Edinburgh Festivali, ‘Görülmesi gereken 50 tiyatro, komedi ve dans gösterisi’ adıyla yayınlanan makaleyi, İngiltere’nin önemli eleştirmen ve yazarlarından Mark Fisher, Lyndsey Winship ve Brian Logan kaleme aldı. The Guardian gazetesi, şehirde tiyatro kategorisinde sergilenen oyunları değerlendirirken 20 oyunluk bir seçki yaptı. ‘Yüz Yılın Evi’ oyunu ilk 10 oyun arasında yer aldı.”

Edinburgh festival 2019: 50 theatre, comedy and dance shows to see // THE GUARDIAN

‘Yüz Yılın Evi’ne The Times’tan Övgü // Hürriyet Kitap Sanat
“Galata Perform’un Edinburgh Fringe Festivali’ne katılan oyunu ‘Yüz Yılın Evi’ni Allan Radcliffe The Times için değerlendirdi. Radcliffe ‘Türk Tarihi âdeta lokum tadında’ başlıklı eleştiri yazısında Yeşim Özsoy’un dinamik performansından övgüyle bahsediyor.”

House of Hundred review — Turkish history is almost a delight – THE TIMES

Galata Perform: Yeni metin yeni tiyatro festivali // Erdoğan Mitrani – Şalom
“Türk tiyatrosunda gençlerin başlattığı Rönesans’ı tetikleyen iki yaratıcının, oyunculukta Şahika Tekand, yazında Yeşim Özsoy olması, tüm engelleme çabalarına karşın, Türk kadınının bayrak yarışında en önde koşabildiğinin göstergesi. “

Yüzyılın hikayesini bir köşkten dinlemeye ne dersiniz? // Röportaj: Betül Memiş – CNNTürk
“Osmanlı’yı yaşamış, Cumhuriyetle değişimi görüp 1959’da yok olmuş bir köşk… 1919’da o köşkte doğmuş ve bugün hâlâ olan bitene tanıklık eden bir kadın… Galataperform; asırlık bir öyküyü dinlemek üzere “Yüzyılın Evi”ne davet ediyor bizleri…”

Ibsen ödüllü oyun yazarı Fredrik Brattberg İstanbul’da! // AYDINLIK
“GalataPerform’un 2006 yılından beri devam eden uluslararası projesi Yeni Metin Yeni Tiyatro kapsamında Norveç Büyükelçiliği’nin desteğiyle Norveç’in en önemli oyun yazarları arasında gösterilen Fredrik Brattberg İstanbul’a geliyor.”