Yönetmenlik Atölyesi

Yeni Metin Yeni Tiyatro Yönetmenlik Atölyesi, Oyun Yazarlığı Atölyeleriyle paralel gidecek ve birbirinden yararlanacak bir program sunuyor. Yönetmen adayları sene içinde yazarlar ve oyuncularla çalışma imkanının yanı sıra sene sonundaki Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali’nde oyun okuması
yönetme şansına sahip olacak. Atölye Ocak 2019-Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek. Atölyeler GalataPerform’un Genel Sanat Yönetmeni Yeşim Özsoy önderliğinde şekillenecek. Yazar/yönetmen/oyuncu Yeşim ÖZSOY yurt içinde ve dışında farklı festivallerde ve etkinliklerde oyunları sahnelenen, oyunları farklı dillere çevrilen, Amerika’da Northwestern Üniversitesi Gösteri Sanatları Araştırmaları’nda yüksek lisans yapmış, Columbia Üniversitesi Tiyatro Tarihi ve Teorisi derslerinin yanı sıra Sarah Lawrence College’da Oyunculuk, Yazarlık ve Yönetmenlik Uygulamalı lisans eğitiminden dersler almış, Boğaziçi Üniversitesi ve Studio Oyuncularında eğitmenlik yapmış çok yönlü, Afife ödüllü bir sanatçı.

Ders programı ana kadroda ders verecek eğitmenlerin yanı sıra Yazarlık Atölyelerinden alınacak ortak dersler ve seçmeli dersler olarak düzenlendiği için çok geniş bir yelpazede ders imkanı var.

Atölye İçerik

Yönetmenlik Ana Ders Yeşim ÖZSOY ve Serkan Salihoğlu tarafından Cumartesi günleri 12:00-15:00 saatleri arasında verilmektedir.

Konuk Yönetmenler: Mehmet Ergen, Serdar Biliş, Emre Koyuncuoğlu ve Ayşe Lebriz Berkem, Ayşe Sedef Ayter, Emrah Eren gibi yönetmenler sene içinde derslere katılmaktalar.

Yönetmen adayları, Çarşamba akşamları 19.30-22.30 arasında Oyun Yazarlığı Atölyeleri kapsamında Yeşim Özsoy, Ferdi Çetin ve Ozan Ömer Akgül’ün verdiği metin analizi, dramaturji, tiyatro tarihi ve yaratıcı yazarlık derslerine de katılacaklar.

Yurtdışından Misafir Eğitmenlerle Atölyeler

Bu sene programa dahil olacak yabancı eğitmenler Fransa, Romanya, Almanya, İsveç, Polonya, Norveç ve İspanya’dan seçilecek. İlerleyen zamanda ilan edilecek yabancı eğitmenler programın önemli bir parçası. Geçtiğimiz yıl bu kapsamda Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyelerinin konuğu yazar ve yönetmenler arasında Fransız yazar Ronan Cheneau ve yönetmen David Bobee, Samuel Gallet, Asa Lindholm, Peca Stefan, Finn Iunker örnek teşkil edebilir.

Haftalık Ders Programı

Her Çarşamba 19:30-22:30
Her Cumartesi 12.00-15.00

Ayrıntılı bilgi için yenimetinyenitiyatro@galataperform.com adresine e-posta gönderebilir veya 0530 2602524 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Etkinlik Detayları
  • Başlangıç Tarihi
    30 Mart 2019 12:00
  • Bitiş Tarihi
    30 Mart 2019 15:00
  • Kategori