YÖNETMENLİK

YÖNETMENLİK

Yeni Metin Yeni Tiyatro Yönetmenlik Atölyesi Oyun Yazarlığı Atölyeleriyle paralel gidecek ve birbirinden yararlanacak bir program sunuyor. Yönetmen adayları sene içinde yazarlar ve oyuncularla çalışma imkanının yanısıra Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali’nde oyun okuması yönetme şansına sahip olacak.

Atölyeler GalataPerform’un Genel Sanat Yönetmeni Yeşim Özsoy önderliğinde şekillenecek. Yazar/yönetmen/oyuncu Yeşim ÖZSOY yurt içinde ve dışında farklı festivallerde ve etkinliklerde oyunları sahnelenen, oyunları farklı dillere çevrilen, Amerika’da Northwestern Üniversitesi Gösteri Sanatları Araştırmaları’nda yüksek lisans yapmış, Columbia Üniversitesi Tiyatro Tarihi ve Teorisi derslerinin yanı sıra Sarah Lawrence College’da Oyunculuk, Yazarlık ve Yönetmenlik Uygulamalı lisans eğitiminden dersler almış, Boğaziçi Üniversitesi ve Studio Oyuncularında eğitmenlik yapmış Afife ödüllü çok yönlü bir sanatçı.

Ders programı ana kadroda ders verecek eğitmenlerin arasında Bakırköy Belediye Tiyatroları’nın Yönetmeni Emrah Eren de var. Ayrıca Yazarlık Atölyelerinden alınacak ortak dersler ve yurt dışından gelecek misafir yazar ve yönetmenlerle çok geniş bir yelpazede ders imkanı var. Çarşamba akşamları Oyun Yazarlığıyla ortak derslerde dramaturji metin bilgisi ve yaratıcı yazarlık derslerine katılan yönetmenler cumartesi de sahne bilgisi, yönetmenlik tarihi ve pratik derslerle devam ediyorlar.

Atölye İçerik

Yönetmenlik Ana Ders (Yeşim ÖZSOY)

Yönetmenlik Ana Misafir Eğitmen (Serkan SALİHOĞLU)

Konuk Yönetmenlerle Dersler (Mehmet Ergen, Serdar Biliş, Emre Koyuncuoğlu, Görkem Şarkan ve Ayşe Lebriz Berkem)

Oyun Yazarlığı Atölyeleri Ortak Dersler

Yaratıcı Yazarlık (Yeşim ÖZSOY)
Yazı ve Egzersiz (Ahmet Sami Özbudak)
Dramaturji (Ozan Ömer Akgül)
Modern Tiyatro ve Ötesi (Ferdi Çetin)

Yurtdışından Misafir Eğitmenlerle Atölyeler

Bu sene programa dahil olacak yabancı eğitmenler Fransa, Polonya, İspanya’dan seçilecek. Geçmiş dönemlerde gelen oyun yazarları ve yönetmenler arasında David Bobbee, Ronan Cheneau, Enzo Cormann, Joseph Maria Miro, Linda McLean, Peter Arnott, Dorota Maslowska, Gianina Carbunariu sayılabilir. İlerleyen zamanda ilan edilecek yurtdışından eğitmenler programın önemli bir parçası ve İleri Oyun Yazarlığın katılımcıları da bu atölyelere katılacak.

Başlangıç Tarihi: Ocak 2019 (her çarşamba 19:00-22.00 ve cumartesi 12:00-15:00)

NOT: 2018/2019 programına başvurular Eylül 2018’den itibaren başlayacaktır. Bilgi için yenimetinyenitiyatro@gmail.com adresine mail atabilir  ya da 0530 2602524 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Etkinlik Detayları
  • Başlangıç Tarihi
    1 Nisan 2018 20:30
  • Kategori
Sepetim
DİĞER ETKİNLİKLER
11 Mayıs 2018
İhanetin Gizemi
4 Mayıs 2018
OYUN YAZARLIĞI
1 Mart 2018
YÖNETMENLİK
1 Nisan 2018