RODRİGO GARCİA İSTANBUL’DA

Dünyaca ünlü oyun yazarı ve yönetmen Rodrigo Garcia 4-6 Aralık 2008’de İstanbul’a geldi. GalataPerform tarafından düzenlenen Yeni Metin Yeni Tiyatro projesi üçüncü yılında İstanbul Cervantes Enstitüsü ve Pera Müzesi’nin desteğiyle Rodrigo Garcia’nın oyun okumalarını gercçkleştirdi. Garcia’nın “Agamemnon- Süpermarketten Döndüm ve Oğlumu Bi Temiz Dövdüm-” ve “Küllerimi Mickey’nin Üzerine Savurun” isimli oyunları okuma tiyatrosu olarak izleyiciyle buluştu.

rodrigo 2“Agamemnon – Süpermarketten Döndüm ve Oğlumu Bi Temiz Dövdüm”

Yazan: Rodrigo Garcia
Çeviren: Nihal Mumcu
Yöneten: Okan Urun
Oyuncu: Fatih Koyunoğlu

Kızarmış tavuk kanatlarıyla Avrupa ülkelerini, kartpostallarla savaşı anlatan Agamemnon, tüketim toplumunu süpermarket ortamı üzerinden anlatırken parodik ve sert bir üslup yakalıyor. Garcia, bir babanın süpermarkette geçirdiği saatlerin ardından eve elinde ihtiyacı olmayan yüzlerce ürünle dönüşünden trajik bir hikaye geliştiriyor. Tek bir monologdan oluşan bu oyun basit sözcüklerin yan yana gelişiyle hem bugünun kapitalist dünyasının fantastik bir tasvirini sunuyor hem de insan doğasına ait değişmeyen özu yakalıyor. Aeschylus’un Agamemnon adlı oyununun olağanüstü bir adaptasyonunu sunan bu kışkırtıcı ancak insancıl oyun, çağdas toplumun gülünçlüğünü eleştirirken seyirciyi de işin içine katıyor.

“Küllerimi Mickey’nin Üzerine Savurun”

Yazan: Rodrigo Garcia
Çeviren: Zerrin Yanıkkaya
Yöneten: Mark Levitas
Oyuncu: Tansu Biçer

Bu oyun ilk kez 14 Kasım 2006’da, Rennes’de, Breton Ulusal Tiyatrosu’nda, orijinal adıyla, yani “Küllerimi Eurodisney’de Dağıtın”in Fransızca çevirisiyle sahnelendi. Birkaç gün sonra Rodrigo Garcia’nin evine Eurodisney Paris Ofisi’nin düzenlediği bir mektup geldi: Hukuksal sorunlarla uğraşmak istemiyorsa, oyunun adından isimlerini çıkarmaya davet ediyorlardı. Garcia’nın patent alma çabaları sonuçsuz kalınca oyunun şimdiki adına ulaşıldı.
Rodrigo Garcia küreselleşen kapitalist dünyanın eleştirisini eğlencenin satıldığı bir oyun parkı metaforu üzerinden kuruyor. Modern insana dair gündelik anlatımlardan yola çıkarken kullandığı şok edici geçişlerle bugünun gerçekliğinden sıyrılarak doğa ve insan arasındaki unutulan ilişki biçimlerine dokunuyor.