SENE 2084

Savaşlar hala devam ediyordu. Dünya dört büyük katmana ayrılmıştı. AvrupAvrupa, AsyAsya, Okyanusya ve Öteki Dünya… Julia ve Winston tüm bunların arasında aşkı arıyordu…

Yeşim Özsoy Gülan, George Orwell’in “1984” adlı romanı üzerine bir yorum niteliğinde yazdığı “Sene 2084” adlı tek kişilik gösteride, dördü kadın, dördü erkek karakterlere ait sekiz monoloğu canlandırıyor. “Sene 2084”, sınırları her geçen gün daha da belirsizleşirken büyük katmanlara ayrılan, parçalanmış bir dünyadan bahsediyor. Bu dünyada aşkın ve savaşın varlığını sorgulayan metin, “1984” romanındaki Julia ve Winston karakterlerinin dört ayrı zaman ve mekandaki dört farklı yüzü yoluyla ifade buluyor.

Time Out New York’un “retro-futuristik bir oyun” olarak tanımladığı oyun, üç farklı sanat dalının; müzik, tiyatro ve videonun bir sinerjisi olarak ortaya çıktı. Video tasarımı çağdaş sanatçı Genco Gülan’a, müzik tasarımı ise Amerikalı müzisyen John Plenge’e ait olan oyunun 2005 sezonundaki sahne tasarımı Başak Özdoğan Pirim imzasını taşıyor. 2001 yılında New York’da Present Theatre NYC ile 2003-2004 ve 2004-2005 sezonları arasında İstanbul’da Babylon, Apartman Projesi, Roxy ve GalataPerform gibi çeşitli mekanlarda sahnelenen “Sene 2084”, ayrıca 2006 yazında da Bodrum Marina’da seyirciyle buluştu.

Yazan ve Yöneten: Yeşim Özsoy
Sahne Tasarımı: Başak Özdoğan
Kostüm Tasarımı: Turgut Kocaman
Müzik Düzenleme: John Plenge
Video Tasarımı: Genco Gülan
Işık Tasarımı: Metin Çelebi
Oynayan: Yeşim Özsoy

Basın’dan:

“1984 romanı üzerine retro füturistik bir yorum.” [Time-Out New York]

 “Kaçırılmaması gereken bir gösteri.” [Time-Out İstanbul]

Yorum Gönderin