Tato-Baba

GalataPerform, Adam Mickiewicz Enstitüsü desteğiyle Polonyalı oyun yazarı Artur Palyga’nın oyunu Tato/Baba‘yı Yeşim Özsoy yönetmenliğinde GalataPerform’da sahneliyor. Oyun, GalataPerform ile Adam Mickiewicz Enstitüsü’nün 2014te gerçekleşen Polonya Yılı etkinlikleri kapsamında İstanbul’a getirdiği oyun yazarları ve gerçekleştirilen etkinlikleriyle başlayan işbirliğinin önemli bir meyvesi.

Oyun Hakkında Oyun bir cenazeyle başlar. Franio ve annesi, tabutun başında babaları için bir araya gelen topluluğu karşılarlar. Oyun bu anıyla başlar ve genç oğul Franio bu anıdan sonra çocukluğundan günümüze bir yolculuğa çıkar ve bu yolculuğunu seyirciye aktarır. Bunu yaparken anlattıklarını canlandıran diğer oyuncular, Akasya Çiçeği’nden, Kova’ya, Minik Tavşan’a, hatta duvardaki Küf’e kadar farklı karakterlere bürünürler. Franio’nun anlattığı ev canlanır, geçmiş cisimleşmiş bir şekilde sahnede vücut bulur.

Bir oyunculuk performansı olarak öne çıkan oyunun yorumunda, Polonya’daki bir ailede yaşananların aslında ne kadar çok Türkiye’ye ve baba erkil sisteme dokunduğunu deneyimleyecek olan seyirciyi, trajediyle komedi arasında gidip gelen çok açılımlı zengin bir oyun bekliyor.

Olaylar tabii ki Türkiye’de değil Polonya’da gelişiyor! Zira konumuz “babalar ve onların aileden başlayıp hayatımıza sirayet eden baskın düzeni…

Yazan: Artur Palyga
Çevirmen: Osman Fırat Baş
Yöneten: Yeşim Özsoy
Yardımcı Yönetmen: Şaziye Konaç
Oyuncular: Erdem Kaynarca, Onur Gürçay, Özge Korkmaz, Ceren Demirel, Akant Çetin, Serhat Gücüm, Barkın Sarp
Dramaturji:Ferdi Çetin
Dekor ve Kostüm Tasarımı: Esin Çınar
Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz
Koreografi: Tuğçe Ulugün Tuna
Müzik Tasarımı: Monika Bulanda
Fotoğraf: Alengirhane
Grafik Tasarım: Ethem Onur Bilgiç

Not: 9 Aralık 2017de oyunumuzun ön gösterimi olacaktır.