Üçüncü Evren

Üçüncü Evren’in metni giderek globalleşen ve farklı bir modernitenin hakim olduğu dünyamızda, Türkiye’de yaşayan kimlikleri ve kimlik karmaşasını yeniden yorumluyor ve günümüzde ütopyaların varlığını sorguluyor.

“Na-mekan’lar ya da ‘yok-yer’ler (non-places) tarihsel özelliklere ve güçlü sembolizme sahip olmayan ulaşım ve geçiş yerleridir. Bir mekan ilişkisel, tarihsel olarak ya da kimlik bağlamında tanımlanabilir. Bunun yanında bir na-mekan ise ilişkisel, tarihsel olarak ya da kimlik bağlamında tanımlanamaz.” (Marc Auge, Non-places: An Introduction to an Anthropology of Supermodernity, 1995:77)

Oyuncular:
Serine: Tülin Özen
Devrim: Batur Belirdi
Ayşe: Ayşe Burcu Eren

Yazan ve Yöneten: Yeşim Özsoy Gülan
İnteraktif Görsel Tasarım: Gülay Yiğitcan, Cem Uzunoğlu
Işık Tasarım: Kemal Yiğitcan
Sahne ve Grafik Tasarım: Aslı Sever Ersüzer
Reji Asistanı: Lara Aysal

Teşekkürler: Ceren Ercan, Genco Gülan (“Musa’nın Yürüyüşü” videosu için), iS:CaM, Benart

Süre: 60 Dakika

Basın’dan:

“Sahnede bir süpermarket var ama burası aslında paralel evrenler arasında kapı görevi üstlenen bir mekan… Ya da belki sadece karakterler öyle olduğuna inanmak istiyor… Biri, çarşafı atıp dansözlüğe başlayan Ayşe. Diğeri, zengin çevreci Serine. Üçüncüsü, komünistken kapitalizme evrilen Devrim. Onlar uykuyla uyanıklık arasında gezinip bir kaçış yolu ararken, seyirci başka bir dünyanın ne yazık ki mümkün olmadığını bir kere daha kavrıyor.” Gülenay Börekçi [Habertürk Gazetesi].

“İnteraktif dünyanın sinematografik tekniklerle desteklendiği öyküde, üç bağımsız karakter yaşadığımız toplumun aynası niteliğinde. Bu gösteriyi kaçırmamanızı öneririm.” Yaşam Kaya [Taraf Gazetesi].

“Ve Diğer Şeyler Topluluğu’nun klasik kuralların dışında bir sahneleme tekniğiyle sunduğu 3. Evren, bir zamanlar çarşaflıyken şimdilerde göbek dansçısı olarak çalışan Ayşe, çok zengin bir çevreci olan Serine ile (eski komünist) yeni kapitalist Devrim’in başından geçenleri anlatıyor.” Büge Cankat [Sabah Gazetesi].