When in Rome

Topluluk adı: Galataperform | Platform 0090
Ortak Yapımcılar: GalataPerform, Platform 0090, Theater Onderhetvel

GalataPerform ve Platform 0090 işbirliğiyle 21. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında dünya prömiyerini yapacak olan oyun “When in Rome”, bildik bir kişisel alan ihlali hikayesi üzerinden performatif ve seyirciyle etkileşimli bir yapıda, hayatta ve tiyatroda muhafazakarlık kavramını farklı açılardan tartışmaya açıyor.

Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali kapsamında ilk defa 2013 yılında oyun okuması yapılan oyun, 21-22-23 Kasım tarihlerinde DasDas Tiyatroda sahne alacak. Oyunun genç yazarı Öznur Yalgın’ın ‘When in Rome, do as the Romans do’ (Roma’dayken Romalılar gibi yap) deyiminden yola çıkarak yazdığı oyununu, Avrupa ve İstanbul’da sahnelediği oyunlarla farklı sahneleme teknikleri kullanmasıyla bilinen Türk yönetmen Mesut Arslan yönetiyor, Sermet Yeşil, Ersin Umut Güler, Pervin Bağdat ve Yeşim Özsoy oynuyor.

Oyun Hakkında
Yalnız yaşayan genç bir kadın, bir aile apartmanına taşınır. Bir gün erkek arkadaşı ziyarete gelir. Sonrası kişisel alan, ikiyüzlülük, bastırılmış cinsellik üzerine tanıdık bir hikâye… Oyun kişilerinin iç sesleri ve çarpıcı jestlerinin yanı sıra ışık ve sahne tasarımı seyircinin; aşina olduğu bir hikâyeyi, alışık olmadığı bir sahne diliyle izlemesine ve yeni tecrübeler edinmesine aracı olacak.

Yazan: Öznur Yalgın
Konsept ve Yöneten: Mesut Arslan
Oynayanlar: Ersin Umut Güler, Pervin Bağdat, Sermet Yeşil, Yeşim Özsoy
Sahneleme: Mesut Arslan, Defne Parman
Işık Tasarımı: Turan Tayar
Reji Asistanı: Defne Parman

Türkçe; İngilizce üstyazılı.
Yaklaşık 75’ sürer; ara yoktur.