Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 2

2. Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali Başlıyor!

Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali’nin 2. bu yıl 20 – 26 Mayıs tarihleri arasında GalataPerform, Salon IKSV, Galata Hamursuz Fırını, Kiki ve Falls in Galata’da gerçekleşiyor.

Türkiye’de bir ilk olan ve oyun yazarlığı üzerine odaklanan Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali’nin ikincisi bu yıl 20 Mayıs – 26 Mayıs tarihleri arasında GalataPerform, Salon IKSV, Galata Hamursuz Fırını, Kiki ve Falls in Galata’da gerçekleşiyor.

GalataPerform tarafından 2006 yılından beri düzenlenen “Yeni Metin Yeni Tiyatro” projesi kapsamında, ilk kez geçen sene başlayan Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali bu sene de yeni yazarların ilk oyunlarını tiyatro seyircileri ile buluşturuyor.

Festivalin Teması: ‘Sınırlar’ 

Geçen yıl ‘Felaket’ temasıyla gerçekleşen festivalin bu seneki teması ‘Sınırlar’ olarak belirlendi. 2012 yılının Aralık ayının başından itibaren, Yeşim Özsoy Gülan ve Ceren Ercan önderliğinde, Okan Urun, Sibel Arslan Yeşilay ve Doç.Dr.Beliz Güçbilmez’le oyun yazarlığı atölye çalışmalarına giren yeni yazarlar, İspanya’dan Paloma Pedrero ve İskoçya’dan Peter Arnott gibi yabancı yazarlarla da çalışma imkânı buldular.

Beş aylık atölye çalışmaları sürecinde ‘Sınırlar’ teması üzerine geliştirilen metinler arasından Yeni Metin Yeni Tiyatro ekibi 5 oyun seçti. Bu 5 oyun, 2.Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali kapsamında, okuma tiyatrosu ve sahnelenmiş okuma tiyatrosu olarak seyirciyle buluşuyor.

GalataPerform ve Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivalinin Genel Sanat Yönetmeni Yeşim Özsoy Gülan festivalin temasıyla ilgili olarak Sınırların sürekli yeniden tanımlandığı, belirsizleştiği ve sorgulandığı yaşadığımız yüzyılda, politikadan cinselliğe, coğrafyadan kimliğe, özgürlüklerden sanata birçok alanda işlenebilecek bu kavramdan yola çıkarak atölye kapsamında yeni oyunlar yazıldı. Beş aylık bir süreçte yazılan oyunlardan beş oyunluk bir  seçki  festival programına dahil edildi. Festival kapsamına alınan oyunlar, hukuk sisteminin, kişisel hayatın, etnik ve kültürel kimlik kavramının, sosyal kodların, şehir hayatının, ölüm ve yaşamın, mülkiyet kavramının, tüketim kültürünün sınırlarını geniş bir yelpazede ele alıyor diyor.

Genç Yazarlar Profesyonel Tiyatrocularla buluşuyor.

Festival kapsamında oyunları ilk kez seyirciyle buluşacak yazarların metinleri, profesyonel tiyatrocular tarafından sahneye taşınıyor. Sahnelenmiş okuma tiyatrosu olarak seyirci ile buluşacak Şenay Tanrıvermiş’in yazdığı “Dil” oyununu Yeşim Özsoy Gülan, yönetiyor. Öznur Şahin’in yazdığı “When in Rome” adlı oyunu ise Belçika ve Türkiye’de öncü işlere imza atan Mesut Arslan yönetiyor. Festival’de ayrıca okuma tiyatrosu olarak sahnelenecek “Dam”, “HSKTR” ve “No:2/1” adlı oyunları Ayşe Lebriz Berkem, Beyti Engin ve Yusuf Demirkol yönetiyor. Festivale destek veren ve oyunları okuyan oyuncular arasında Tansu Biçer, Yeşim Ceren Bozoğlu, Emrah Eren, Emre Yetim, Bertan Dirikolu gibi isimlerin yanı sıra üniversitelerin oyunculuk bölümlerinden yeni oyuncular da var.

Tiyatroda “Sınır” Kavramı 

Festival teması bağlamında gerçekleştirilecek “Tiyatro’da ‘Sınır’ Kavramı” üzerine olan söyleşi, 25 Mayıs Cumartesi saat 18:30’da Şahika Tekand, Engin Alkan ve Mesut Arslan’ın katılımıyla Falls in Galata’da gerçekleşecek.

Ricci/Forte İstanbul’da! 

Festivalin bu seneki uluslararası konukları İtalyan yazar/yönetmenler Ricci/Forte. “Macadamia Nut Brittle”, “Grimmless”, “100% Furious”, “Abbastarduna”, “Pinter’s Anatomy” ve “Imitation of Death” oyunlarıyla uluslararası festivallerde İtalyan Çağdaş Tiyatrosu’nu temsil eden aykırı ikili için İtalyan basını “çağdaş tiyatronun ve modern sahnelemenin iki büyük ustası” diyor.

Oyunlarında gündelik gerçekleri işleyen Ricci/Forte, oyunlarındaki şiddeti ve cinsellik öğelerini soranlara “biz sadece her gün gördüğümüz gerçeği şiirsel bir dille anlatıyoruz” diyorlar.

2.Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali kapsamında ikilinin üç yıldır Avrupa’da biletleri yok satan “Macadamia Nut Brittle” oyunu “Yala ama Yutma” ve “re:fwd:die in good company” oyunlarıyla adlarından söz ettiren disiplinler arası topluluk biriken (Okan Urun – Melis Tezkan) tarafından sahnelenmiş okuma tiyatrosu olarak sahneye taşınıyor. Oyun için IL SECOLO XIX “Büyüklerin korkularını anlatan bizim karanlık masalımız” diyor. Avrupa kültürünün, Amerikan ve global kültür karşısındaki çaresizliğini işleyen oyunun, ikilinin katılımıyla gerçekleşeceği okumasının ardından, Ricci/Forte’yle seyircilere açık bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Ayrıca Festival kapsamında, 23 Mayıs’ta Kiki Sıraselviler’de Ricci/Forte’nin 2011 yılında sahneye koydukları ve Grimm masallarından yola çıkarak hazırladıkları “Grimmless” oyunu video gösterim olarak İstanbullularla buluşacak. Ricci/Forte, Grimm Kardeşlerin masallarından yola çıkarak karanlık bir masal dünyası yaratan “Grimmless” için, “sonu mutlu bitmeyen masallar” diyor. Gösterimin ardından Kiki Sıraselviler’in ev sahipliğinde bir after party gerçekleşecek.

Son olarak Ricci/Forte, Türk oyuncularla Ricci/Forte “Beneath the Roses” – “Güllerin Altında” isimli üç günlük bir oyunculuk atölyesi gerçekleştirecek. Sadece 20 katılımcıya açık olacak olan atölyede, oyuncuların fiziksel ve psikolojik sınırlarını zorlayacak bir çalışma gerçekleştirecekler.

Festival programı ve daha fazla bilgi için www.galataperform.com adresine başvurulabilir. Etkinlik biletleri mybilet.com adresinden veya 05302602524 no’lu telefondan rezervasyon yapılarak temin edilebilir.

 

FESTİVAL PROGRAMI
20 Mayıs Pazartesi

GalataPerform 
20:30 İz & Söyleşi
*Oyun ardından oyunun yazarı Ahmet Sami Özbudak’la bir söyleşi gerçekleşecektir.

21 Mayıs Salı

Salon IKSV
Sahnelenmiş Okuma Tiyatrosu
19:00 Dil (yön. Yeşim Özsoy Gülan)
20:30: When in Rome (yön. Mesut Arslan)
Oyun Yazarlarıyla Söyleşi
*Bu etkinliğin biletleri biletix ve Salon IKSV gişelerinden alınabilir.

22 Mayıs Çarşamba

GalataPerform 
Okuma Tiyatrosu
19:00 Dam (yön. Ayşe Lebriz Berkem)
20:30 HSKTR (yön. Beyti Engin)
22:00 No:2/1 (yön. Yusuf Demirkol)

23 Mayıs Perşembe

Kiki Sıraselviler 
Video Gösterimi & Parti
20:30 Kapı Açılış
21:30 “Grimmless” Video Gösterimi
23:00 After Party

24 Mayıs Cuma

GalataPerform
Sahnelenmiş Okuma Tiyatrosu
19:00 When in Rome (yön. Mesut Arslan)
20:30 Dil (yön. Yeşim Özsoy

25 Mayıs Cumartesi

GalataPerform
Okuma Tiyatrosu
13:00 No:2/1 (yön. Yusuf Demirkol)
15:00 HSKTR (yön. Beyti Engin)
17:00 Dam (yön. Ayşe Lebriz Berkem)
Not: Her oyundan sonra yazarlarla söyleşi gerçekleşecektir.

Falls in Galata
Söyleşi
18:30 Tiyatroda “Sınır” Kavramı (Katılımcılar; Şahika Tekand, Mesut Arslan, Engin Alkan)

26 Mayıs Pazar

GalataPerform
14:00 – 17:30 Oyun-Yorum
Galata Hamursuz Fırını
Okuma Tiyatrosu
19:00 Macadamia Nut Brittle (yön: biriken; Okan Urun, Melis Tezkan)
Ricci/Forte Söyleşi (moderasyon; Melih Korukçu)

Ricci/ Forte “Beneath the Roses” Oyunculuk Atölyesi

24 – 25 – 26 Mayıs
10:30 – 16:30

Galata Hamursuz Fırını

Yorum Gönderin

Güncel Oyunlar
YÜZ YILIN EVİ