Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 2

İTALYAN TİYATROSU’NUN AYKIRI İKİLİSİ ‘SINIRLAR’I ZORLAMAK İÇİN İSTANBUL’A GELİYOR.

GalataPerform tarafından bu yıl mayıs ayının sonunda ikincisi gerçekleştirilecek Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali, İtalyan Çağdaş Tiyatrosu’nun son yıllarda çok tartışılan ikilisi Ricci/Forte’yi ağırlıyor. 

Türkiye’de tiyatro metin yazarlığı odaklı ilk festival olma özelliğini taşıyan “Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali”nin bu seneki teması: ‘Sınırlar’. Festival kapsamında yeni yazarların ilk oyunlarının okuma tiyatroları, söyleşiler ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

Festivalin bu seneki uluslararası konukları Ricci/Forte ikilisi. “Macadamia Nut Brittle”, “Grimmless”, “%100 Furious”, “Abbastarduna”, “Pinter’s Anatomy” ve “Imitation of Death” oyunlarıyla uluslararası festivallerde İtalyan Çağdaş Tiyatrosu’nu temsil eden aykırı ikili için İtalyan basını “çağdaş tiyatronun ve modern sahnelemenin iki büyük ustası” olarak adlandırıyor.

Oyunlarında bugünün gerçeklerini gerçekçi diyaloglarla anlatmayı tercih eden Ricci/Forte, oyunlarındaki şiddeti ve cinsellik öğelerini soranlara “Biz sadece her gün gördüğümüz gerçeği şiirsel bir dille anlatıyoruz” diyorlar.

2. Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali kapsamında 23 – 27 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da olacak ikilinin üç yıldır Avrupa’da biletleri yok satan Macadamia Nut Brittle” oyunu okuma tiyatrosu olarak sunulacak. Oyun için IL Secelo XIX “Büyüklerin korkularını anlatan bizim karanlık masalımız” diyor. Avrupa kültürünün Amerikan ve global kültür karşısındaki çaresizliğini işleyen oyunun ikilinin katılımıyla gerçekleşeceği okumasının ardından, seyircilere açık bir söyleşi de gerçekleştirilecek.

Ayrıca Festival kapsamında, ikilinin 2011 yılında sahneye koydukları ve Grimm masallarından yola çıkarak hazırladıkları “Grimless” oyunu video gösterim olarak İstanbul’lularla buluşacak. İkili, Grimm Kardeşlerin masallarından yola çıkarak karanlık bir masal dünyası yaratan “Grimless” için, “sonu mutlu bitmeyen masallar” diyor.

Son olarak Ricci/Forte, Türk oyuncularla “Ricci/Forte:Beneath the Roses”  – “Güllerin Altında” isimli üç günlük bir oyunculuk atölyesi gerçekleştirecek.  Sadece 20 katılımcıya açık olacak olan atölyede, oyuncuların fiziksel ve psikolojik sınırlarını zorlayacak bir çalışma gerçekleştirilecektir..

Festival programı ve atölye ile ilgili duyuru ve başvuru bilgileri 16 Nisan 2013 tarihinden itibaren www.galataperform.com adresinden yayınlanacaktır.

Ricci/ Forte

New York Üniversitesi ve Roma’daki Silvio D’Amico Dramatik Sanatlar Ulusal Akademisi’nde Edward Albee ile yazarlık okudular.  Premio Studio 12, Oddone Cappellino, Vallecorsi, Fondi-La Pastora, Hystrio ve Gibellina-Salvo Randone gibi birçok drama ödülünü kazandılar.

Rouen’de, Marsilya’da, Nantes’da, Paris’te İtalyan Sahnesi’nin temsilciliğini yaptılar. Ayrıca Belçika- Brüksel’deki Les Halles, Fransa- Lyon’daki Europe&Cies ve Bobigny’deki MC93, Hırvatistan-Zagreb’deki Zagreb Queer, Slovenya-Lublana’daki Mladi Levi, Romanya-Arad’daki Underground Theatre , İngiltere-Londra’daki Lingering Whispers,Almanya-Wiesbaden’daki New Plays from Europe ve Berlin’deki Glow, Amerika Birleşik Devletleri- New York’daki NYI, Moldova-Kişinev’deki BITEI, Bosna-Hersek- Saraybosna ve Visoko’daki MESS, İspanya- Madrid’deki Escena Contemporanea ve Murcia’daki Parraga, son olarak Rusya- Moskova’daki Territory ve Platforma gibi pek çok uluslararası festivalde yer aldılar.

Troia’s Discount (Truva’nın İndirimi) 2006’da gösterildi. 2007’de Fransız Elçiliği Tarafından Olivier Py ile ‘Face to Face’ için davet edildiler. Castel dei Mondi Uluslararası Festivali’nde Metamorphotel’i ve Wunderkammer Soap projesinin ilk kısmını sundular. %100 Furious (Yüzde Yüz Kızgın) ilk kez 2008’de sahnelendi. Teatro di Roma tarafından sahnelenen ve Massimo Popolizio tarafından yönetilen Aristophanes’e ait Ploutos, Biennale Venezia Teatro 2009’da eleştirmenler tarafından en iyi drama ödülüne layık görüldü. Aynı zamanda,  Macadamia Nut Brittle ilk kez Garofano Verde Festivalinde sahnelendi. David Bobée tarafından yönetilen Abbastarduna ise Marsilya’da Théatre des Bernardines’ de gösterildi. Sonra CSS/Udine’le ortak yapım olarak Pinter’s Anatomy gösterime girdi. 2010 yılında, Shakespeare’in Troilus ve Cressida’sı  ilk kez Spoleto’da Due Mondi Festivalinde sahnelendi. Some Disordered Christmas Interior Geometries ise Roma Fondazione Alda Fendi Festivali’nde sahneye kondu. Teatro Pubblica Pugliese’nin desteğiyle Grimmless 2011’de sahnelendi. Simon Delétang’ın yönettiği Macadamia Nut Brittle Chambery’de Espace Malraux Scène Nationale ve Lyon’da Théatre Les Ateliers oynandı. Bütün bir proje olarak Wunderkammer Soap ortakyapımla Romaeuropa Festivalinde yer aldı. Son olarak Imitation of Death’in premiyeri Ekim 2012’de Romaeuropa Festivali’nde yapıldı.

http://www.ricciforte.com/

Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi

Çağdaş tiyatro yazınına ve yeni oyun yazım biçimlerine odaklanan, uluslararası ve yenilikçi bir proje olan Yeni Metin Yeni Tiyatro 2006 yılından bugüne dek oyun okumaları ve oyun yazarlığı atölyeleri olarak iki ana eksen üzerinden ilerledi. Metin odaklı olan bu proje yeni oyun metinlerinin nasıl bir reji, oyunculuk, dramaturji ve sahne tasarımı anlayışı içerdiğini tartışmaya açıyor

Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi kapsamında, ilk kez geçen sene metin yazarlığı odaklı iki günlük bir festival olarak başlayan Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali Türkiye’nin ilk oyun yazarlığı festivali olma niteliğinde. İkincisi gerçekleştirilen festival, bu sene de yeni yazarların ilk oyunlarını tiyatro seyircileri ile buluşturacak.

2012 yılının Aralık ayının başından itibaren, Yeşim Özsoy Gülan ve Ceren Ercan önderliğinde Okan Urun, Sibel Arslan Yeşilay ve Doç. Dr. Beliz Güçbilmez’in de dâhil olduğu oyun yazarlığı atölye çalışmalarına giren yeni yazarlar, İspanya’dan Paloma Pedrero ve İskoçya’dan Peter Arnott gibi yabancı yazarlarla da çalışma imkanı buldular.

Atölye çalışmaları sırasında katılımcıların kısa oyunlar için yoğunlaşacakları tema, ‘Sınırlar’ olarak belirlendi. Beş aylık atölye çalışmaları sürecinde Sınırlar’ teması üzerine geliştirilen metinlerden beş metin, “Yeni Metin Yeni Tiyatro” ekibince seçildi. Bu 5 metin, Mayıs ayında “2. Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali ” kapsamında okuma tiyatrosu ve sahnelenmiş okuma tiyatrosu olarak seyirciyle buluşacak.