Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 4

Oyun Okumaları, Söyleşiler ve Etkinlikler

Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 4, bu sene 10-14 Haziran tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi ve GalataPerform işbirliğiyle gerçekleşecek. Festival 10 Haziran’da bu senenin özel konuğu Fransız oyun ve roman yazarı Olivia Rosenthal’in “Kediler Sever Beni” oyununun okumasıyla başlıyor. 11 Haziran’da festivalin açılış partisi Karaköy Unter’de gerçekleşecek. Atölyeler kapsamında yeni yazarlar tarafından yazılan oyunların okumaları ve söyleşiler GalataPerform’da yer alacak.

Festival kapsamında genç yazar adayları tarafından yazılan sekiz adet oyun, profesyonel oyuncular tarafından okunacak. Festival kapsamında Yeşim Özsoy, Ayşe Lebriz Berkem, Hümay Güldağ, Murat Mahmutyazıcıoğlu, Ahmet Sami Özbudak, Yusuf Demirkol, Lerzan Pamir, Berfin Zenderlioğlu ve Burak Safa Çalış okumaları yönetiyor.

Atölyeler kapsamında yazılan oyunlardan seçilen sekiz oyun okuması 12-13-14 Haziran tarihlerinde GalataPerform’da Metin Belgin, Pınar Göktaş, Ceren Demirel, Şebnem Köstem, Sezgi Mengi, Batur Belirdi, Akant Çetin, Devrim Nas, Selin Tekman, Zehra Bilgin, Evrim Doğan, İbrahim Halaçoğlu, Murat Mahmutyazıcıoğlu, Kubilay Karslıoğlu, Elif Ongan Tekçe, Murat Kapu, Nazlı Bulum, Deniz Özerman, Tuğçe Altuğ, Barış Gönenen, Ceylan Dizdar, Güçlü Yalçıner, Güliz Gençoğlu, Defne Koldaş, Ushan Çakır, Akasya Aslıtürkmen ve Abdullah Köksal tarafından okunacak.

Türkiye’nin ilk Oyun Yazarlığı Festivali olma özelliğini taşıyan festival, bu sene de seyircilere ve tiyatro profesyonellerine özgün metinleri sunarken her oyundan sonra yazarlar ve yönetmenlerle gerçekleştirilecek olan söyleşiler yoluyla tiyatro alanında yeni tartışmalar, fikir alışverişlerine ve hareketliliğe yol açıyor.