Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 6

“Rüya”ları Gerçekleştiren Festival Başlıyor!

Türkiye’nin oyun yazarlığına odaklanan ilk festivali olma özelliğini taşıyan “Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 64-8 Ekim 2017 tarihleri arasında GalataPerform, Sahne KHAS ve Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Festivalin 4 Ekim’deki açılışında, İsveç Konsolosluğu’nun desteğiyle davet edilen İsveçli oyun yazarı, yönetmen ve oyuncu Asa Lindholm’un “kızlaröldürebilseydi” adlı oyun okumasını Sanem Öge yönetecek.

5 Ekim’de Yeşim Özsoy’un yönettiği, Ayşe LebrizBerkem, Özgün Çoban ve Oğuz Öztekin’in oynadığı, Serdar Kurt’un yazdığı “Ayışığında Gökkuşağı” adlı oyun, GalataPerform’da prömiyer yapacak.

Her sene bir tema etrafında şekillenen festivalin bu seneki teması Fransız oyun yazarı Samuel Gallet tarafından “rüya” olarak belirlendi. 6 Ekim Cuma akşamı saat 19:00’da Gallet‘nin “İskandar Savaşı” adlı oyunu Fransız Kültür Merkezi desteğiyle Mark Levitas yönetmenliğinde sahnelenmiş oyun okuması olarak seyirciyle buluşacak. Ayrıca oyun okumasının ardından yönetmenle gerçekleşecek söyleşiye bu sene oluşan Yeni Metin Yeni Tiyatro Oyun Yazarları ve Yönetmenler Birliği danışma kurulu üyeleri de katılacak. Söyleşi kapsamında “tiyatro ve rüya” temaları eksene alınacak.

7 Ekim Cumartesi ve 8 Ekim Pazar günleri 2016/2017 Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyeleri‘nin katılımcılarının oyun okumaları gerçekleşecek. Bu sene oyunları okunacak yazarlar arasında Can Özden, Cihan Çakan, Hande Öykü Ekmen, Tolga Çıklaçiftçi, Şirin Gürbüz ve Havva Karataş yer alıyor. Oyun okumalarını yönetenler arasında Berfin Zenderlioğlu, Sezgi Mengi, Selen Uçer, Erdem Kaynarca gibi isimlerin yanı sıra Yeni Metin Yeni Tiyatro Yönetmenlik Atölyesi’nde yetişen yeni yönetmenler de var.

Festival bu sene özel bir projeye ev sahipliği yapıyor. Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 5’te prömiyer yapan “Balat Monologlar Müzesi”nden sonra bu yıl Ahmet Sami Özbudak’ın Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyeleri İleri Oyun Yazarlığı atölyesi yazarlarıyla Samatya bölgesinde yapmış olduğu hikaye avcılığı ve gözlemler sonucunda oluşturduğu “Samatya Monologları” 8 Ekim Pazar günü oyun okuması olarak seyirciyle buluşacak.

Altıncı senesinde bireysel desteklerle devam etmekte olan, istikrarını ve bağımsız alanını koruyan Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali, seyircilere ve tiyatro profesyonellerine özgün metinleri sunarken, her oyundan sonra oyun yazarları ve yönetmenlerle gerçekleştirilecek olan söyleşiler, özel atölyeler ve etkinlikler yoluyla tiyatro alanında yeni tartışmalar, fikir alışverişleri ve hareketliliğe yol açmaya devam edecek.