Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 7

Tiyatroya ‘Yabancı’ Kalma!

Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 7 başlıyor!

4-7 Ekim

-Oyun Okumaları, Söyleşiler ve Etkinlikler-

Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 7, 4-7 Ekim 2018 tarihleri arasında GalataPerform, Fransız Kültür Merkezi, İsveç Başkonsolosluğu, Norveç Başkonsolosluğu, Taşra Kabare A Corner in the World ve bomontiada ALT işbirliğiyle gerçekleşecek.

Festivalin 4 Ekim’deki açılışı İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Fransız yazar David Leon’un “Paçayı Kurtarmak” adlı oyun okumasını Mark Levitas yönetecek.

Festivalin uluslararası ve yerel programı bomontiada ALT’ta devam edecek. 5 Ekim’de İsveçli oyun yazarı Dimen Abdulla’nın “Devrim” adlı oyun okumasını Sanem Öge; 6 Ekim’de Norveçli yazar Finn Iunker’in “Helen” adlı oyun okumasını ise Onur Karaoğlu yönetecek.

5-6-7 Ekim günleri Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyeleri‘nin bu yılki yazarlarının oyun okumaları gerçekleşecek. Bu sene oyunları okunacak yazarlar arasında Aslı Ceren Bozatlı, Tülin Ulutürk, Zeynep Kıymacı, Banu Solak, Şengül Can, Ömer Kaçar ve Erdi Işık yer alıyor. Oyun okumalarını yönetenler arasında Ahmet Sami Özbudak, Murat Mahmutyazıoğlu, Ayşe Lebriz Berkem, Cemal Toktaş, Ersin Umut Güler ve Tuğrul Tülek gibi deneyimli isimlerin yanında Yeni Metin Yeni Tiyatro Yönetmenlik Atölyesi’nde yetişen Arzu Suriçi de bulunuyor.

Bu sene diğer senelerden farklı olarak bomontiada ALT Lounge’da Yönetmenlik ve Yazarlık Atölyelerinden çıkan özel bir proje; VantaBlack karşımıza çıkacak. Bunun yanı sıra 7 Ekim Pazar sabahı gerçekleşecek olan Kahvaltıda Tiyatro Sohbetleri yine bomontiada ALT’ta yer alacak.

Türkiye’nin ilk Oyun Yazarlığı Festivali olma özelliğini taşıyan festival, bu sene de seyircilere ve tiyatro profesyonellerine özgün metinleri sunarken her oyundan sonra yazarlar ve yönetmenlerle gerçekleştirilecek olan söyleşiler yoluyla tiyatro alanında yeni tartışmalar, fikir alışverişlerine ve hareketliliğe yol açıyor.