GİANİNA CARBUNARİU – KEBAP

Toplum içi çatışma ve zıtlıklara sert bir dille dikkat çeken Romanyalı oyun yazarı Gianina CĂRBUNARIU; GalataPerform tarafından düzenlenen “Yeni Metin Yeni Tiyatro” projesi kapsamında İstanbul’a geldi. 31 Ocak 2009, Cumartesi günü saat 15:00’da yazarın “Kebap” adlı oyununun okuma tiyatrosu Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü Tiyatro Salonu’nda izleyiciyle buluştu. 

gianina carbunariuOyunlarını 25 – 30 yaş arası gençliğe yönelik yazan CĂRBUNARIU; bu jenerasyonun kendi derdini metaforsuz ve dolaysız anlatma isteğinin altını çiziyor. Göç ve işsizlik gibi güncel toplum sorunlarına değinen yazar, oyunlarında mağdur olmuş masum gençlik yerine, hayatları ve dünyadaki konumları için savaşan mücadeleci gençlere yer veriyor. CĂRBUNARIU, gazetelerde yer alan günlük olayların sansasyonel özelliklerinden çok oluşum nedenlerini irdeliyor.

Gianina Carbunariu Hakkında:

Ödüllü yazar ve yönetmen Gianina CĂRBUNARIU 1977 yılında Romanya’da doğdu. Fransız ve Romen edebiyatı okuduktan sonra, yönetmenliğe başladı. 2002 yılında çeşitli yönetmenlerle “DramAcum” projesine başladı ve bu proje ile AICT (Romanya Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği) ödülünü aldı. 2003 yılından bugüne dek çok sayıda uluslararası festivale davet edildi. Romanya, Polonya, Almanya, İrlanda, Bulgaristan, Fransa, Makedonya gibi ülkelerde yazarlık, yönetmenlik ve atölye çalışmaları yaptı. 2004’te Londra’daki Royal Court Tiyatrosu’nun “Uluslararası Oyun Yazarlığı” Programı’na katıldı. “Kebap” adlı oyununu bu süreçte geliştirdi. Oyun daha sonra Royal Court’ta sahnelendi ve Orion kitapları tarafından basıldı.