MARİA MANOLESCU – SADO-MAZO BLUES BAR

Romanya’nın en genç oyun yazarı, Maria Manolescu; GalataPerform tarafından, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteğiyle düzenlenen “Yeni Metin Yeni Tiyatro” projesi kapsamında, Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi’nin katkılarıyla, 26 – 29 Eylül 2009 tarihleri arasında İstanbul’a geldi. Maria Manolescu’nun; Romanya’da, rejim değişikliği sonrası oluşan yeni gündelik gerçekliği, genç nesil üzerinden sorguladığı “Sado-Mazo Blues Bar” isimli oyunu okuma tiyatrosu olarak Emre Koyuncuoğlu‘nun rejisiyle Pera Müzesi’nde tiyatroseverlerle buluştu. 

MM YMYT“Sado-Mazo Blues Bar”; Sa ve Ma isimli iki gencin, hayatta “başarmak” ve “kazanan olmak” uğruna, aralarındaki tutkulu arkadaşlığı dönüştürdükleri acılı bir rapsodi. Yeni Romanya’nın, yeni jenerasyonunun diliyle konuşan oyun; Ma ve Sa’nın “Sado-Mazo Bar” konsepti içinde, şiddetli bir hesaplaşma ile durmadan rol değiştirdikleri bir yapı üzerine kurulu. “Sado-Mazo Blues Bar”, dilin ve eylemin şiddetini masalsı bir şiirsellikle kırıyor. Audi arabadan, ‘milk-shake’lerden, kısa yoldan zengin olma planlarından ve ‘cool’ olmaktan bahseden bu iki gencin gündelik gerçekliği Manolescu’nun kaleminde gerçeküstü bir tablonun çocuksu şiddetine varıyor.
Maria Manolescu Hakkında:
Maria Manolescu 1980 yılında Romanya’nın Brasov şehrinde doğdu. Yüksek lisansını U.N.A.T.C’de (National Theatre and Film, Bucharest, Romania) oyun yazarlığı bölümünde tamamladı. Manolescu; “With a Little Help From My Friends” ve “Sado-Maso Blues Bar” isimli oyunlarıyla DramaCum tarafından, 2007 yılında, “Romanya’nın En İyi Oyun Yazarı” ödülünü aldı. Aynı yıl, Londra’daki Royal Court Tiyatrosu’nda uluslar arası oyun yazarlığı programına katılarak “I’m Not Jesus Christ” oyununu geliştirdi.
“I’m Not Jesus Christ”, 2007 yılında, Iasi Devlet Tiyatrosu tarafından, Radu Apostol rejisiyle sahnelendi. “Sado-Maso Blues Bar” ise Romanya’nın uluslar arası üne sahip oyun yazarı Gianina Carbunariu tarafından Bükreş’te Teatrul Foarte Mic’te yönetildi. “Re:Re:Re Hamlet” isimli oyunu, Avusturya’nın Graz şehrinde düzenlenen BlogTXT isimli tiyatro festivali ve Bükreş’te yer alan Bulandra Theatre ortaklığıyla Radu Apostol tarafından sahneye taşındı.