YANNİS MAVRİTSAKİS – KÖR NOKTA

Yunanlı oyun yazarı Yannis Mavritsakis, GalataPerform’un düzenlediği Yeni Metin Yeni Tiyatro projesi kapsamında Zoğrafyon Mezunları Derneği’nin desteğiyle Mayıs 2009’da İstanbul’a geldi. Yazarın “Kör Nokta” isimli oyunu Damla Demirözü tarafından Türkçe’ye çevrildi ve Mehmet Ergen tarafından okuma tiyatrosu olarak sahnelenerek izleyiciyle buluştu. 

yannis

Kocasının ölümü Niki’yi çok kötü bir şekilde etkilemiştir. Artık hiçbir şekilde çalışma ve yaşamına devam etme arzusu kalmamıştır. Her şeye rağmen ayakta durma ve hayata devam etme düşüncesi ile içinde bulunduğu bu ruh hali arasındaki varoluşsal çelişki ve yaşadığı gelgitler, Niki’yi bilinmez bir sürece – yaşamın kör noktasına – doğru sürükler. Niki, hayatın gün be gün körleşmesini ne çözebilmekte, ne de bu durumu kendisine itiraf edebilmektedir. Geçmiş ve gelecek, içerisi ve dışarısı, görünen ve görünmeyen gibi ikili karşıtlıkların arasında sıkışıp kalmış Niki için bir çıkış yolu var mıdır? Ve sonunda Niki, başka bir dünyaya dalmaya çalışır var gücüyle. Bu da tüm karşıtlıkların ortadan kalktığı üçüncü bir yoldur: Bir mucize yolu. Niki, aşka ulaşabilmek için ölümden geçmeye karar verir. Kazananlar ve kaybedenlerin dünyasında kendi yolunu bulmaya çalışan Niki’nin yaşadığı içsel çatışmaların ince, müstehzi bir ironi ve cesur bir dille anlatıldığı oyun; yaşamla ölüm arasındaki ince çizgiyi temel alarak, bugün içinde bulunduğumuz bu liberal dünyada bir çıkış yolu olup olmadığı fikrini sorguluyor.

Yannis Mavritsakis Hakkında:

1964 Montreal doğumlu Yannis Mavritsakis, Atina Üniversitesi’nde iki yıl boyunca Çağdaş Yunan Edebiyatı eğitimi almış fakat daha sonra hayatını tiyatro yaparak sürdürmeye karar vererek edebiyat eğitimini yarım bırakmış ve Yunanistan Devlet Tiyatro Okulu’nda oyunculuk eğitimi almaya başlamıştır. Buradaki eğitimini tamamladıktan sonra, 1986 yılından itibaren Anoichto Theatro, Amphitheatro, Technochoros ve Scène expérimentale du Théâtre National gibi birçok ünlü topluluk ve Yorgos Michailidis, Spyros Evaggelatos, Yannis Kakleas ve Stathis Livathinos gibi çeşitli yönetmenlerle beraber çalışmıştır. Bugüne dek “Kör Nokta” (2006), “Wolfgang” (2007) ve “Fucking Job” (2008) isimli üç tiyatro oyunu kaleme alan Mavritsakis, hâlen Atina’da yaşamakta ve tiyatroyla uğraşmaya devam etmektedir.

Yazarın “Kör Nokta” isimli oyunu, Avrupa Çeviri Atölyesi’nin (“Atelier Européen De La Traduction”) Yönetim Kurulu tarafından 2006 yılında “LabelEuropa” koleksiyonuna alınmış ve bugüne dek Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Rumence gibi çeşitli dillere çevrilmiştir. Ekim 2007’de Floransa’daki Intercity Festivali kapsamında “okuma tiyatrosu” biçiminde sahnelenen oyun, Yunanistan’da ilk kez yönetmen Angelo Mendis’in rejisiyle POREIA Tiyatrosu’nda seyirci karşısına çıkmış ve ayrıca 2008 yazında da Fransa’daki Avignon Festivali’nde “sahnelenmiş okuma tiyatrosu” olarak izleyiciyle buluşmuştur.