MAHİN SADRİ – AMİR REZA KOOHESTANİ – KUARTET KUZEYE YOLCULUK

İranlı kadın yazar Mahin Sadri GalataPerform tarafından, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteğiyle düzenlenen Yeni Metin Yeni Tiyatro projesi kapsamında 22-25 Ekim 2009 tarihleri arasında İstanbul’a geldi. Etkinlik kapsamında; Mahin Sadri ve Amir Reza Koohestani’nin beraber yazmış oldukları “Kuartet-Kuzeye Yolculuk” isimli oyun Özen Yula’nın rejisi, Teoman Kumbaracıbaşı, Roza Erdem, Ceren Demirel ve Deniz Evin’in oyunculukları ile 25 Ekim 2009 Pazar günü Pera Müzesi’nde seyirci karşısına çıktı.

mahin sadri - copieMahin Sadri’nin belgesel filmlerinden birine dayanan “Kuartet-Kuzeye Yolculuk” toplumun iki farklı kesiminden, biri kadın biri erkek iki katilin hikayesidir. Hikayeler, hem katiller hem de kurbanların yakınları tarafından aktarılır. Oyun televizyon ve belgesel sinema estetiğini kullanarak farklı bir tiyatro dili oluşturmaktadır. Mahin Sadri’nin belgesel filmlerinden birine dayanan “Kuartet: Kuzeye Yolculuk”; Amir Reza Koohestani ve Mahin Sadri tarafından tiyatroya uyarlandı. “Kuartet” iki katilin hikâyesidir ve seyirciler cinayetlerin öyküsünü hem katillerin hem de kurbanların yakınlarından öğrenmektedirler. Oyun, televizyon ve belgesel sinema estetiğini kullanarak farklı bir tiyatro dili varetmektedir.İki kadın ve iki adamın hikayesi birbirine paralel olarak akarken toplumun bambaşka iki kesiminden iki katil de oyunun tam ortasında durmaktadır.

Mahin Sadri Hakkında:
İranlı genç şair ve sinemacı Mahin Sadri 1979 yılında doğdu.Doğduğu şehir Rasht’ta genç sinemamacılar topluluğunda sinema üzerine dersler aldı. 2000 yılında Gilan Genç film festivalinde en iyi film ödülünü alan “Triumph of the Will” (İradenin Zaferi) adlı ilk filmini yaptı. Ardından Alman dili üzerine üniversite eğitimi almak için Tahran’a gittiğinde Iran & Jaamejam gibi ulusal gazetelerde eleştirmen olarak çalışmaya başladı.Bu süreçte Amir Reza Koohestani’nin “Recent Experiences” (Son deneyimler) ve “Amid the Clouds” (Bulutların Arasında) adlı oyunlarında asistan olarak çalışmaya başladı.Sonra “Single Room” (Tek Kişilik Oda) adlı projenin çevirme ve yönetme aşamasında birlikte çalışmak için onunla birlikte 2006 yılında Köln’e geldi.Mahin Sadri belgesel filmlerinden birine dayanan “Quartet: A Journey to North”(Kuartet:Kuzeye Yolculuk) ve konusu İranlı bir seri katil olan “I wish I Knocked All the Doors”(Keşke Tüm Kapıları Çalsaydım) adlı oyunlarda Mehr Tiyatrosu’nda yazar olarak çalışmıştır.Aynı zamanda ilk oyunculuk deneyimini bu projeyle yaşamıştır. İlk yönetmenlik deneyimini Amir Reza Koohestani ile birlikte çalıştığı Meeting Point 5 Festivali’nde prömiyerini yapan “Dry Blood & Fresh Vegetable”(Kurumuş Kan ve Taze Sebze) adlı projesiyle yaşamıştır.Son zamanlarda Koohestani üzerine gerçekleştirilecek olan; Fransız, Japon ve İranlı yönetmen ve aktörlerin ortam yapımı ” Des Utopias” adlı belgeseli yayına hazırlamaktadır.Yeni oyunculuk deneyimini ise Koohestani’nin “Where were you, on January 8th?” (8 Ocak’ta Nerdeydin?) adlı yeni oyunuyla yaşayacaktır.
Amir Reza Koohestani Hakkında:
“Kuartet – Kuzeye Yolculuk” oyununun diğer yazarı ve söyleşi konumuz, ödüllü oyun yazarı Amir Reza Koohestani 1978’de Shiraz’da doğdu. Edebi kariyerine kısa hikayeler yazarak başlayan Koohestani, birkaç sinema deneyimden sonra İran’ın Mehr Tiyatro Grubu ile oyun yazarı olarak çalışmaya başladı. İlk büyük açılımını “Mırıldanan Masallar” adlı oyunuyla İran’daki 18. Uluslararası Fadjr Tiyatro Festivalinde beş ödül kazanarak yaptı. Daha sonra yazdığı “Camların Üstünde Dans” adlı oyunu son yıllarda İran’da en fazla ses getiren ve tartışma yaratan oyun olarak değerlendirildi. Akabinde bu oyun Avrupa’nın en önemli festivallerinde sahnelenmeye başladı. Koohestani’nin çalışmaları yönetmen olarak ve yazar olarak katıldığı uluslararası festivaller, söyleşi ve atölyelerle devam etti. “Quartet-Kuzeye Yolculuk” adlı oyunu Kunsten Festival des Arts, Holland Festival gibi önemli festivallerde yer aldı.