CARLES BATLLE – BAŞTAN ÇIKARMA

Yeni Dalga Katalan Tiyatrosu’nun yenilikçi ismi Carles Batlle GalataPerform tarafından, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteğiyle düzenlenen “Yeni Metin Yeni Tiyatro” projesi kapsamında 13 – 15 Aralık 2009 tarihleri arasında İstanbul’a geldi. Carles Batlle’nin “Baştan Çıkarma” isimli oyunu; proje kapsamında, Zerrin Yanıkkaya’nın çevirisiyle okuma tiyatrosu olarak Pera Müzesi’nde tiyatroseverlerle buluştu.

CB YMYT afisHasan, 1962 yılında Fas’ta, Katalan bir adamla anlaşma yapar: Doğacak olan kızını, bu adamın oğlu Guillem’le evlendirmeye söz verir. Günümüzde, Katalanya’da zengin bir antikacı olan Guillem, oturma izni olmayan Faslı genç kız Aixa’yı evinde misafir etmekte ve onunla bir ilişki yaşamaktadır. Hasan, verdiği sözden kırk yıl sonra, kaçak bir göçmen olarak Guillem’in evine geliverir. Bu beklenmeyen ziyaret trajik ve paradoksal bir drama yol açar. Artık Guillem, Aixa ve Hasan’ın kaderleri çaresiz bir şekilde birbirlerine karışacaktır. Zengin Kuzey ve fakirleşmiş Güney arasındaki bariz eşitsizlik, bencilliğin izini taşıyan ilişkileri tamamen bozar. Oyunun sonunda karakterler en karanlık içgüdüleri ile karşı karşıya kalırlar.

Carles Batlle Hakkında:

Yeni Dalga Katalan tiyatrosunun en yenilikçi ve deneysel yazarından biri olan Carles Batlle, Barselona Autònoma Üniversitesi’nin oyun yazarlığı bölümünde profesör olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda tiyatro eleştirmenliği ve dramaturgluk yapan Batlle’nin doktora çalışması “Adrià Gual” başlığı altında monografi olarak yayınlanmış ve 2002’de yılın en iyi eleştiri çalışması “Serra d’Or Prize Ödülü’nü almıştır. Dramaturg olarak; aralarında Adrià Gual, Pedro Almodóvar, Harri Virtanen, Àngel Guimerà, Ignasi Iglésias, Jean-Yves Picq, Joaquim Ruyra gibi yazarların metinlerinin denetiminin yanı sıra çeşitli uyarlama ve çeviri çalışmalarında bulunmuştur. Carles Batlle; Sergi Belbel, Lluïsa Cunillé, Pau Miró ve Josep Pere Peyró ile birlikte Barselona’nın en prestijli alternatif tiyatrolarından olan Sala Beckett‘in yazarlarındandır.
Tiyatro Enstitüsü’nün ve Autònoma Üniversitesi’nin yanı sıra Sala Beckett’te tiyatroda dramaturgi ve oyun yazımı üzerine seminerler vermektedir. Oyunları arasında; 2004 yılında Teatre National de Catalunya ve Vienna Burgtheater’da prömiyeri yapılmış olan “Temptacio”, Avrupa ve Amerika’da çeşitli ülkelerde prömiyeri yapılan “Combat” (1995–98); 1999 yıllı Societat General d’Autors d’Espanya Ödülü’nü kazanan “Suite” ve 2004 Bremen Stadt Theater Festivali’nde En İyi Almanca Çeviri Ödülü’nü kazanan “Oasis” sayılabilir. “Transits” adlı oyunu, Barselona Sala Beckett Tiyatrosu’nda ve 2007 yılında Temporada Alta Festivali’nde sahnelenmiştir. Son oyunu “Oblidar” Barcelona 2009 Premi Born Tiyatro Ödülü’nü kazanmıştır.
Carles Batlle’nin oyunlarında, çağdaş dil ve biçim arayışı vardır. Hafıza, belleksizlik, göç, kültür çatışmaları, kuşaklar arası ilişki ve savaş gibi farklı temalar üzerine eğilmektedir.