JOSE MARİA VİEİRA MENDES – KARIM

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği’nin desteğiyle GalataPerform tarafından düzenlenen Yeni Metin Yeni Tiyatro projesi kapsamında, Portekizli oyun yazarı José Maria Vieira Mendes İstanbul’a geldi. Yazarın “Karım” oyunu 21 Haziran 2009 Pazar günü Yiğit Sertdemir’in rejisiyle Pera Müzesi’nde okuma tiyatrosu olarak seyirciyle buluştu.

jose maria vieira mendes“Karım” (Oyun Okuması ve Söyleşi)

Yazan: José Maria Vieira Mendes

Yöneten: Yiğit Sertdemir

Oyuncular: Nuno/Eraslan Sağlam, Laura/Selin İşcan, Baba/Levent Yılmaz, Anne/Semah Tuğsel, Alexandre/Çağlar Yiğitoğulları

Günümüz Portekiz hayatındaki farklı nesillerinin çatışmasını ve mutsuzluğunu anlatan bir oyun metnidir. Anne ve baba, oğlu ve karısı tatillerini beraber geçirirler. Bir arkadaşları genç çifti ziyaret eder. Gündelik hayatları aşırı sıcak, susuzluk, sinekler arasında sıkışmış rutin bir hayattan ibarettir. Aslında tüm bunlar onların hayatına uzun süre önce yerleşmiştir. Ve oyundaki karakterlerin gündelik yaşantılarıyla söyledikleri sözlerinin sertliği ve acıtıcılığı arasında büyük bir karşıtlık vardır. İş hayatında ve gündelik hayatındaki mağlubiyetleri sonucu katılaşmış ve duygusuzlaşmış bir baba, kocasının maço ve kendini beğenmiş söylemlerine tahammül etmek zorunda kalan bir anne, çalışmayan ve babasından nefret eden Nuno ve onun zengin, fazla konuşmayan ve yeni boşanmış gizemli arkadaşı Alexandre ve tüm dikkatleri üzerine çeken Nuno’nun karısı Laura oyunun karakterlerini oluşturur. Laura, üç adamın da arzularının odağı haline gelmiştir. Görünüşte pasif olan Laura, aslında tüm karakterler arasında eyleme geçebilen tek kişi olacaktır.

José Maria Vieira Mendes Hakkında:

1976 yılında Lizbon’da dünyaya gelen José Maria Vieira Mendes, üniversitede önce hukuk sonra da Portekiz ve Alman Edebiyatı eğitimi aldı. 1998 yılında Artistas Unidos isimli tiyatro topluluğunun daveti üzerine, Kafka’nın yazdığı bir metinden yola çıkarak ilk monoloğunu kaleme alan Mendes, 1999 yılında Ruhr Tiyatro Akademisi’ne katıldı. 2000 yılında Londra’daki Royal Court Tiyatrosu tarafından düzenlenen oyun yazarlığı atölyesine katılan yazar, 1999-2002 yılları arasında Artistas Unidos bünyesinde çevirmen ve dramaturg olarak görev aldı. 2005 yılında “Casa da Imprensa” ödülüne lâyık görülen Mendes, aynı yıl Fundação C. Gulbenkian vakfından aldığı bir bursla sekiz ay süreyle Almanya’ya giderek Berlin’de HAU (Hebbel am Ufer), Sophiensaele ve Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz gibi tiyatrolarda çeşitli çalışmalar yaptı. Bugüne kadar “Tek Odalı Daire” (2003), “Karım” (2006), “Cimri ya da Son Parti” (2007) ve “Yaşayacağımız Yer Neresi” (2008) gibi yaklaşık on tane oyun metni kaleme alan ve oyunları pek çok yabancı dile çevrilerek Portekiz, İsveç ve Almanya gibi ülkelerde seyirciyle buluşan Mendes, Samuel Beckett, Jon Fosse, Harold Pinter, Heiner Müller, Heinrich von Kleist, Franz Kafka, Rainer W. Fassbinder, Dea Loher ve Bertolt Brecht gibi birçok oyun yazarının yazdıkları metinleri de Portekizce’ye çevimiş bulunmakta. “Karım” isimli oyunuyla 2007 yılında “Prémio Luso-Brasileiro António José da Silva” ödülünü alan Mendes, serbest yazar ve çevirmen olarak Lizbon’da yaşıyor. Portekizli yeni nesil tiyatrocularının arasında öne çıkan yazar, uluslar arası alanda olduğu kadar kendi ülkesinde de şimdiden önemli bir yere sahip.