SERGİ BELBEL – OKŞAMALAR

Oyunları birçok dile çevrilen, İspanya’nın en önemli oyun yazarlarından ve Barselona’nın Devlet Tiyatrosu Direktörü Sergi Belbel, Yeni Metin Yeni Tiyatro projesi kapsamında 30 Mart – 1 Nisan 2012 tarihleri arasında İstanbul’a geldi. Okşamalar adlı oyunun Oyun Okuması 1 Nisan Pazar 2012 tarihinde Pera Müzesi’nde gerçekleşti. 

 OkşamalarOkşamalar (Oyun Okuması ve Söyleşi)

Yazan: Sergi Belbel

Türkçe’ye Çeviren: Mark Levitas

Yöneten: Okan Urun

Oyuncular: (sahneye çıkış sırasına göre): Erkan Kolçak Köstendil, Funda Eryiğit, Nihal G. Koldaş, Sema Çeyrekbaşı, Erdinç Olgaçlı, Münir Can Cindoruk, Teoman Kumbaracıbaşı, Gonca Vuslateri, Ünal Silver, Halil Babür, Funda Şirinkal, Mark Levitas.

 

Sergi Bebel Hakkında:

1963’te Terrassa Katalonya’da doğan Sergi Belbel “La nit del cigne” ve “Carícies” (“Okşamalar”) oyunlarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı ve yeni Katalan dramaturjisinin yetenekli temsilcileri arasına girdi. Daha sonra yazdığı “Después de la Lluvia” günümüzde en çok oynanan ve çevrilen Katalan oyunları arasında yer alıyor. Oyunun Fransızca sahnelemesi 1999’da ‘En İyi Komedi Oyunu’ dalında Molière ödülüne layık görüldü.  1994’te yazdığı “Morir”oyunu 2000 yılında Ventura Pontos tarafından “Morir (o no)” ismiyle sinemaya uyarlandı. Sergi Belbel 2005 yılından beri Katalan Devlet Tiyatrosu’nun direktörlüğünü yürütmektedir.