yenimetin.com YAYINDA!

GalataPerform’un 2013 senesinden beri üzerine çalıştığı tiyatroyla ilgili e-kitaplara ulaşabileceğiniz Türkiye’nin ilk dijital yayın sitesi yenimetin.com şu anda yayında!

Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi, GalataPerform tarafından oluşturulmuş, yeni oyun yazım biçimlerine ve çağdaş tiyatroya odaklanan, uzun soluklu ve uluslararası bir projedir. Proje, 2006 yılından itibaren yerli ve yabancı olmak üzere onlarca oyun okuması, oyun çevirisi, panel, söyleşi ve atölyelere imza atmıştır. 2012 yılından itibaren İstanbul’a yeni bir festival; Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali’ni de kazandırarak oyun yazarlarına ve tiyatroya olan desteğini arttırmıştır. Son olarak, projede 2006 yılından beri süregelen birikimi, ciddi bir arşiv çalışması altında toplamak, görünür hale getirmek ve dolaşımını arttırmak amacıyla bir e-yayın sitesi olarak yenimetin.com tasarlanmıştır.

Bu kapsamda Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi’nde yazılan, çevrilen oyunların yanı sıra Türk Tiyatrosunun da önemli yazarlarının oyun metinleri e-kitap formatında bir araya gelmiştir. yenimetin.com tiyatro yayınları içeren bir dijital yayın sitesidir ve Türkiye’de bir ilktir.

yenimetin.com sitesinin hedefleri arasında e-kitap formatında yer alan oyunlar dışında, çağdaş tiyatroyla ilgili yazılar, akademik makaleler ve diğer türlerde yazılmış yayınları da bulundurmak vardır. Ayrıca sitede Türkçe metinlerin yanı sıra yabancı dillerdeki çeviri metinlerine ve farklı dillerde yazı, deneme ve oyunlara da yer verilmesi hedeflenmekte.

Genel Yayın Koordinatörü: Yeşim Özsoy Gülan
Yayın Koordinatörü: Ferdi Çetin
Editörler: Ozan Ömer Akgül, Şirin Öten
Kitap Tasarım: Ethem Onur Bilgiç
Site Tasarım: busyistanbul
Grafik Uygulama: Hazal Erulusoy

Oyunlarınızla başvuruda bulunmak ya da siteyle ilgili sorularınız için bize mail atın!
yenimetinyenitiyatro@galataperform.com

yenimetin.com bir GalataPerform kuruluşudur.

Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi Hakkında Kısaca…

GalataPerform tarafından düzenlenen Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi, çağdaş tiyatro yazınına ve yeni oyun yazım biçimlerine odaklanan, uluslar arası ve yenilikçi bir projedir. 2006 yılında tohumları Ceren Ercan, Mark Levitas ve Dilek Altuntaş ile atılan proje, Yeşim Özsoy Gülan’ın Genel Sanat Yönetmenliğinde bugüne dek iki ana eksen üzerinden ilerledi. Bunlardan biri yabancı çağdaş oyun yazarlarının oyunlarının Türkçe’ye çevrilmesi ve oyun okuması olarak seyirciyle buluşturulmasıdır. Bir diğer eksen de oyun yazarlığı atölyeleridir. Her yıl yazan veya yazmak isteyen kişilere çağrıda bulunuyoruz. Projenin artistik ekibi katılımcıları yakından takip ederek ve uluslararası planda çağdaş tiyatro üzerine bir duyarlılık oluşturmaya çalışarak yazım sürecine eşlik etmektedir. Metin odaklı olan bu proje, tiyatronun diğer araçları da göz önünde bulundurularak, yeni oyun metinlerinin nasıl bir reji, oyunculuk, dramaturji ve sahne tasarımı anlayışı içerdiğini ve metnin içerdiği bu potansiyelin eleştirmen ve akademisyenlerce nasıl değerlendirildiğini tartışmaya açıyor.