Yüz Yılın Evi Dünyaca Ünlü The Guardian Gazetesinde!

GalataPerform Tiyatrosu’nun 2018-2019 sezonu yapımı, Yüz Yılın Evi yurt dışı ve yurt içi prömiyerlerinden sonra Edinburgh Fringe Festivali kapsamında 1-17 Ağustos tarihleri arasında her gün saat 20:20de sahnelenecek.

The Guardian Gazetesi, 2019 Edinburgh Festivallerini konu edindiği haberinde, 4000e yakın farklı gösteriyi ağırlayan festival kentinde görülmesi gereken ilk 50 gösteriyi belirledi. “Edinburgh Festival 2019 – 50 theatre, comedy and dance shows to see” (2019 Edinburgh Festivali – Görülmesi gereken 50 tiyatro, komedi ve dans gösterisi)  adıyla yayınlanan makaleyi, İngiltere’nin önemli eleştirmen ve yazarlarından Mark Fisher, Lyndsey Winship ve Brian Logan kaleme aldı.

“Yaratıcı özgürlük için dünyanın en büyük platform”u ve en renkli Gösteri Sanatları Festivali olarak değerlendirilen Edinburgh Fringe Festivali kapsamında her sene binlerce oyun sahneleniyor. Bu sene festival kapsamında 3841 gösteri, toplam 323 sahnede yer alacak. 59,600 gösteri adediyle tüm dünyadan dans, konser, tiyatro ve şovların yer aldığı festival, 59 farklı ülkeden sanatçıları ağırlıyor.

The Guardian gazetesi, şehirde tiyatro kategorisinde sergilenen oyunları değerlendirirken 20 oyunluk bir seçki yapmış. Yüz Yılın Evi oyunu ilk 10 oyun arasında yer alıyor.

Bu sene festival kapsamında Türkiye’den ilk kez Türkiye’yi konu edinen özgün bir metin yer alacak ve İngilizce olarak oynanacak.

Yüz Yılın Evi’nin The Guardian seçkisinde yer alması, oyunun şimdiden hem yapım hem de estetik açıdan binlerce oyunu konu edinen festival programında dikkat çektiğini gösteren büyük bir başarı.

Yüz Yılın Evi Hakkında

Gerçek Hikayeler…

Yüz Yılın Evi, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçişteki tarihsel geçmişimizi, son Osmanlı Padişahlarından 2. Abdülhamit’in Hazine Kahyası İbrahim Ethem Efendi’nin yazlık konağı ve yıkımı üzerinden değerlendiren bir oyundur. Oyunun yazarı, oyuncusu ve yaratıcısı Yeşim Özsoy’un kendi geçmişini, 100 yaşındaki anneannesinin hikayesi üzerinden yeniden kurguladığı yarı otobiyografik oyunda, gerçek ve kurgu iç içedir.

Multimedya bir Tiyatro Deneyimi! 

Oyun, İbrahim Ethem Efendi Konağı’nın kişisel ve tarihsel yolculuğunda müzik-video-hikaye anlatımıyla bütünsel olmayan, tek olmayan bir tarih kurgusuna işaret eder. Aynı şekilde oyunun anlatımında da çoklu medya kullanımı yer alır.

 

Yorum Gönderin

Güncel Oyunlar
YÜZ YILIN EVİ