Yeni oyun yazımına ve tiyatro biçimlerine odaklananuzun soluklu ve uluslararası bir proje olan Yeni Metin 2009 ve 2010 yıllarında, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın da desteğiyle uluslararası bir boyut kazandı.

2006 yılında Ceren Ercan, Dilek Altuntaş, Yeşim Özsoy ve Mark Levitas‘ın insiyatifiyle başlayan Yeni Metin Yeni Tiyatro projesi bugüne dek iki ana eksen üzerinden ilerledi. Bunlardan biri yabancı çağdaş oyun yazarlarının oyunlarının Türkçe’ye çevrilmesi ve okuma oyunu olarak sahnelenmesiyle seyirciyle buluşturulması oldu. Bir diğer alan ise oyun yazımı atölyelerinin düzenlenmesidir. Her yıl yazan veya yazmak isteyen kişilere çağrıda bulunuyoruz. Projenin artistik ekibi katılımcıları yakından takip ederek ve uluslararası planda çağdaş tiyatro üzerine bir duyarlılık oluşturmaya çalışarak yazım sürecine eşlik etmektedir.

Proje kapsamında, 2017 yılına kadar, aralarında İspanya, Portekiz, Romanya, İran, Yunanistan, İskoçya, Rusya, İtalya, Fransa ve Polonya’nın da olduğu farklı ülkelerden 30a yakın oyun yazarı ağırlandı.

Metinleri Türkçe’ye çevrilen yazarlar, proje kapsamında İstanbul’a geldiler ve Türkiyeli oyun yazarlarıyla atölyeler gerçekleştirdiler.

Atölyelere katılan oyun yazarı adayları, yurt içinde ve yurt dışında ödüller aldı, oyunları sahnelendi, ödenekli ve bağımsız tiyatroların repertuarlarında yer aldı.

YENİ METİN PROJESİ 3 ANA BAŞLIKTAN OLUŞMAKTADIR