YEŞİM ÖZSOY

Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyoloji eğitimi alırken katıldığı Stüdyo Oyuncuları‘nda önce öğrenci sonra eğitmen ve oyuncu olarak devam etti. Ardından eğitim için Amerika’ya gitti. New York’ta bir süre Columbia ÜniversitesiSarah Lawrence Koleji gibi okullardan oyunculuk, tiyatro teorisi ve yönetmenlik dersleri aldıktan sonra Chicago’da Northwestern Üniversitesi‘nde disiplinler arası bir bölüm olan Gösteri Araştırmaları Tiyatro Teorisi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başladı. Aynı bölümden Osmanlı Gösteri Sanatlarının Türk Tiyatro Tarihi Yazımındaki Yeri konulu tezi ile mezun oldu.

Ekim 2001’de İstanbul’a kesin dönüş yaptı ve ardından Ve Diğer Şeyler Topluluğu‘nu kurdu. İstanbul’a döndüğünden beri Ve Diğer Şeyler Topluluğu ile birlikte “Oyun Alaturka”,“Ev – Kakofonik bir Oyun”“Sene 2084”, “Aksak İstanbul Hikâyeleri”“Playback”“Son Dünya”“Noter”“3. Evren”, “Yüzyılın Aşkı” ve “Yola Çıktığım Gün Sakin Serin Bir Sabahtı” gibi kendi yazıp yönettiği oyunları sahneledi. 2003te Galata Kuledibi’nde GalataPerform adında bir performans mekanı kurdu. 2004ten itibaren mekan oyunlara, performanslara, Görünürlük Projesi (2004-2012), Performans Günleri, Yeno Ceno Müzikarma, Yeni Metin Yeni Tiyatro gibi çeşitli proje, etkinlik ve festivallere ev sahipliği yapmakta. Bu projelerden Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi halen devam eden ve uluslar arası bir yapıya sahip oyun yazarlığı alanında öncü bir projedir.

“Aksak İstanbul Hikayeleri” adlı oyunuyla Afife Tiyatro Ödülleri’nde Cevat Fehmi Başkut yazar ödülü“Son Dünya”, “3. Evren” ve “Yüzyılın Aşkı” oyunlarıyla da çeşitli ödüller aldı. Ve Diğer Şeyler Topluluğu’yla yurt içinde ve dışında festivallere katılan Yeşim Özsoy’un çeşitli oyunları İtalyanca, Fransızca, Almanca ve İngilizce’ye çevrilmiştir. 2009-2010 tiyatro sezonunda Wiesbaden Devlet Tiyatroları’na davet edilerek repertuar için “Türkiye-Almanya 0-0″ adlı oyunu yazıp yönetmiştir. Almanya dönüşünde sırasıyla Yüzyılın Aşkı, Yola Çıktığım Gün Sakin Serin Bir Sabahtı gibi kendi oyunlarını yazdı yönetti. 2013ten itibaren kendi kurduğu mekanı GalataPerform adı altında ve Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesinden de güç alarak mekanın ve topluluğun adını birleştirdi. Bu çatı altında yeni yazarların metinlerini sahnelemeye başladı. “İz”, “Dil”, “Kabuk” bu proje kapsamında ortaya çıkan başarılı ilk oyunlardan bazılarıdır. İz oyunuyla Afife Tiyatro Ödüllerinde “En İyi Yönetmen” adayı oldu. Oyun yurt dışında farklı festivallerde sahnelendi, ses getirdi.

Yeşim Özsoy halen Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi kapsamında oyun yazarlığı atölyeleri düzenlemekte. 2012den itibaren Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali‘nin direktörlüğünü yapmakta. 2015 sezonundan itibaren yazarlığın yanı sıra yönetmenlik ve oyunculuk atölyeleriyle bir okul haline gelen projede yeni yazarlar, yönetmenler çıkmakta.

Yeşim Özsoy, aralıklarla Boğaziçi Üniversitesi’nde “Çağdaş Tiyatroda Akımlar” adında ders veriyor. Halen Mimar Sinan Üniversitesi’nde Modern Dans Bölümünde repertuvar dersi vermekte.

ÇGSG (Çağdaş Gösteri Sanatları Girişimi), DAGS (Disiplinler Arası Genç Sanatçılar), OYÇED gibi dernek ve oluşumlarda yer aldı. 2015 Mayıs ayında Bağımsız Tiyatro Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

Güncel Oyunlar
YÜZ YILIN EVİ