Yeşim Özsoy, Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyoloji eğitimi alırken katıldığı Stüdyo Oyuncuları’nda önce öğrenci sonra eğitmen ve oyuncu olarak devam etmiştir. Eğitim için Amerika’ya gitmiş, Columbia Üniversitesi, Sarah Lawrence Koleji gibi okullardan oyunculuk, tiyatro teorisi ve yönetmenlik dersleri aldıktan sonra Chicago’da Northwestern Üniversitesi’nde disiplinler arası bir bölüm olan Gösteri Araştırmaları Tiyatro Teorisi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başlamış ve Osmanlı Gösteri Sanatlarının Türk Tiyatro Tarihi Yazımındaki Yeri konulu tezi ile mezun olmuştur.

Ekim 2001’de İstanbul’a kesin dönüşünün ardından Ve Diğer Şeyler Topluluğu’nu kuran Özsoy, bu toplulukla birlikte “Oyun Alaturka”,“Ev – Kakofonik bir Oyun”, “Sene 2084”, “Aksak İstanbul Hikâyeleri”“Playback”“Son Dünya”“Noter”, “3. Evren”, “Yüzyılın Aşkı” ve “Yola Çıktığım Gün Sakin Serin Bir Sabahtı” gibi kendi yazıp yönettiği oyunları sahnelemiş, 2003’te ise GalataPerformu kurmuştur. “Aksak İstanbul Hikayeleri” adlı oyunuyla Afife Tiyatro Ödülleri’nde Cevat Fehmi Başkut yazar ödülü“Son Dünya”, “3.Evren” ve “Yüzyılın Aşkı” oyunlarıyla da çeşitli ödüller almıştır.

Ve Diğer Şeyler Topluluğu’yla yurt içinde ve dışında festivallere katılan Yeşim Özsoy’un çeşitli oyunları İtalyanca, Fransızca, Almanca ve İngilizce’ye çevrilmiştir. 2009-2010 tiyatro sezonunda Wiesbaden Devlet Tiyatroları’na davet edilerek repertuar için “Türkiye-Almanya 0-0″ adlı oyunu yazıp yönetmiştir. Almanya dönüşünde sırasıyla “Yüzyılın Aşkı”, “Yola Çıktığım Gün Sakin Serin Bir Sabahtı” gibi kendi oyunlarını yazıp yönetmiştir. Yeni yazarların metinlerini sahnelemeye başladığı Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi’yle birlikte ses getiren “İz”, “Dil”, “Kabuk” gibi başarılı oyunların yaratılmasına katkıda bulunmuştur. “İz” oyunuyla Afife Tiyatro Ödüllerinde “En İyi Yönetmen” adayı olmuş, oyun yurt dışında farklı festivallerde sahnelenmiştir. Halen Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi kapsamında oyun yazarlığı atölyeleri düzenlemekte, 2012’den itibaren Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali’nin direktörlüğünü yapmaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi’nde “Çağdaş Tiyatroda Akımlar”, Aydın Üniversitesi’nde “Yönetmenlik Pratiği”, Mimar Sinan Üniversitesi Modern Dans Bölümü’nde “Repertuvar” adında dersler vermiştir. ÇGSG (Çağdaş Gösteri Sanatları Girişimi), DAGS (Disiplinler Arası Genç Sanatçılar), OYÇED gibi dernek ve oluşumlarda ve 2015 Mayıs ayında Bağımsız Tiyatro Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer almıştır. Halen, 35 özel tiyatronun ortaklığıyla kurulan Tiyatro Kooperatifi‘nde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak yer almaktadır. Ferdi Çetin’le birlikte yazıp kendi yönettiği ve oynadığı tiyatro oyunu “Yüz Yılın Evi”  ise Edinburgh Fringe Festivali‘nde, AlmanyaMakedonya ve Romanya’da çeşitli festivallerde yer bulmuştur ve halâ İstanbul tiyatro sahnelerindedir.