Yeni Metin Festivali 10

Tiyatroyla “Nefes” Alacağız!

GalataPerform tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin tek oyun yazarlığı odaklı festivali olma özelliğini taşıyan Yeni Metin Festivali, tiyatro alanında yeni yazarlara ve yönetmenlere alan açıyor. 1 – 28 Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Yeni Metin Festivali 10, bu yıl Saint Benoit Silüet Sahnesi, BAU Konservatuar Pera Sahnesi, BeReZe Gösteri Evi, Bahçe Galata, Arter-Sevgi Gönül Oditoryumu ve yeniperform.com’da hibrit bir yapıyla hem fiziksel alanda hem de dijitalde seyircisini ağırlayacak.

BU YILIN TEMASI “NEFES”

Festivalin bu yılki teması ise ‘Nefes’ olarak belirlendi. Nefes, bir tema olarak Yeni Metin Atölyelerinin tüm sınıflarında işlendi. Atölyelerde bu tema altında yazılan 7 yeni oyun, okuma tiyatrosu olarak Yeni Metin Festivali 10’da seyirciyle buluşacak. Ayrıca atölyelerden çıkan bir Yeni Yazarlar Masası bir de Yönetmenlik Projesi yeni yazar ve yönetmenleri seyirciyle buluşturacak.

İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ İŞ BİRLİĞİYLE SENENİN OYUNU

2019’dan itibaren Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali ve Yeni Metin Festivali iş birliğiyle, Yeni Metin Atölyelerinde yazılmış bir oyuna “Senenin Oyunu” ödülü verilmeye başlandı. Bu senenin ödülü Çiçek Kalkışması adlı oyunu için Sevcan Batı’ya, Saint Benoit Silüet Sahnesinde gerçekleşecek olan okuma tiyatrosunun ardından verilecek.

FESTİVALİN YURTDIŞINDAN KONUKLARI

Bu sene hem dijital hem de fiziksel olarak gerçekleşecek festivalin yurt dışı konukları arasında Norveç Büyükelçiliğinin desteğiyle Cecilie Loveleid, Cervantes Enstitüsü desteğiyle Joan Yago, İstanbul Tiyatro Festivali ve Hollanda Sahne Sanatları Fonu işbirliği ile İstanbul Tiyatro Festivali’nin Hollanda Seçkisi bölümünde misafir edilen Magne van den Berg, Bahçeşehir Üniversitesi desteğiyle Yeton Neziray gibi oyun yazarları ve yönetmenler program dahilinde oyun okumaları, atölyeler, söyleşi ve panelleriyle yer alıyorlar.

Kasım’da bir ay boyunca #TiyatroylaNefesAlıyoruz sloganıyla aralıksız ve uzun bir programla seyirciler ve tiyatrocuların festival kapsamında bir araya gelmek için programımızı takip edin!

Künye

Festival Direktörü: Yeşim Özsoy
Proje Direktörü ve Dramaturg: Ferdi Çetin
İçerik ve Eğitim Sorumlusu: Ozan Ömer Akgül
Yürütücü Yapımcı: Nezih Cihan Aksoy
Teknik Koordinatör: Umut Rışvanlı
Yönetici Asistanı: Aylin Ocakoğlu
Teknik Danışman: Ayşe Sedef Ayter
Teknik Ekip: Uğur Aksu, İlayda Erdinç, Aslı Dinci, Cansu Dönmez, Selin Güldiken
Festival İşleyiş Ekibi: Kardelen Ezgi Yıldız, Bilge Varol, Cansu Ekici, Halil Yağız Şanal, Başak Ova, Sevcan Batı, Ceren Ertöz, Ahmet Mete Balyan, Gizem Kurtulmuş, Ezgi Nur Köycü
Barış İğdeli, Itır Karabulut, Nazlı İnan
Gönüllü Ekibi: Samet Kaan Kuyucu, Günay Alioğlu, Zeynep Duman, Furkan Yazıcı, Gökhan Efe Şenyapar

Festival Programı

1 KASIM
Çiçek Kalkışması
Senenin Oyunu Okuma Tiyatrosu ve Ödül Töreni
Yazan: Sevcan Batı
Yöneten: Sanem Öge
Oyuncular: Sedat Kalkavan, Ozan Bingöl
Yer: Saint Benoit Fransız Lisesi – Sahne Silüet
Saat: 20.00

Rakunların, yılanların ve insanların tek vücutta birleştiği bir masal. Göle karşı bir araya gelen iki yabancı… Çiçekli Göl’de nilüfer mevsimi, bir kadın çığlığı, bir bebek ağlaması… Gölün tanıklığında Hedil, Ahzem ve Ak Ana’nın masallarla, imgelerle dolu hikayelerine tanık oluruz.

*İstanbul Tiyatro Festivali ile ortak etkinliktir.
*Ücretsiz etkinlik.

Festival Açılış & Kokteyl
Yer: Bahçe Galata
Saat: 22.00

7 KASIM
Seyirci
Okuma Tiyatrosu ve Söyleşi
Yazan: Yeton Neziray
Yöneten: Senem Cevher
Çeviren: Senem Cevher
Yer: yeniperform.com
Saat: 18.00

Vaclav Havel’in 1975 yılında yazdığı Seyirci adlı oyunuyla başlayan ve dünya tiyatro literatürüne Vanek Oyunları olarak geçen oyunlar seçkisinde Yeton Neziray’ın Seyircisi de yerini alır. Sahnede Havel’in oyununun provaları devam ederken tiyatronun kulisinde anlamsız bir soruşturmaya şahit olunan bu oyunda soruşturma anlamını yitirdikçe denge oyununda taraflar yer değiştirir. Oyun devam eder. Ta ki tiyatro yönetmeni ve müfettiş arasındaki ilişki hiçbir anlam ifade etmeyecek noktaya gelene kadar.

*Oyun sonrası Zoom Webinar formatında Ferdi Çetin moderatörlüğünde yazar ve yönetmen ile söyleşi gerçekleşecektir.
*Ücretsiz etkinlik.

8 KASIM
Magne van den Berg ve Yeni Metin Yazarları Buluşması
Yer: BAHÇE Galata
Saat: 17.00

İstanbul Tiyatro Festivali ve Hollanda Sahne Sanatları Fonu işbirliği ile İstanbul Tiyatro Festivali’nin Hollanda Seçkisi bölümünde misafir edilen Magne van den Berg Yeni Metin Atölyelerimizin 2021-22 sınıfıyla özel bir buluşma gerçekleştirecek.

* İstanbul Tiyatro Festivali ile ortak etkinliktir.
* Yeni Metin Atölyeleri 2021 katılımcılarına ücretsizdir.

Yapraklarından Yoksun Ağaçlar Hışırdamaz
Okuma Tiyatrosu ve Söyleşi
Yazan: Magne van den Berg
Yöneten: Mert Öner
Oyuncular: Sevi Yılmaz, Şirin Kılavuz
Çeviren: Şaban Ol
Yer: Saint Benoit Fransız Lisesi – Sahne Silüet
Saat: 20.00

İstanbul Tiyatro Festivali ve Hollanda Sahne Sanatları Fonu işbirliği ile İstanbul Tiyatro Festivali’nin Hollanda Seçkisi bölümünde gerçekleştirilecek olan okuma tiyatrosunun konuğu, ödüllü Hollandalı yazar Magne van den Berg’in oyunu okuma tiyatrosu olarak Yeni Metin Festivali kapsamında sunulacak. Gücünü özellikle iki kadının diyaloğunda ve minimalist repliklerinde bulan metinde, olabildiğince az kelime ile iki kadının dramı, acıları, pişmanlıkları ve umutları dile getiriliyor. Bu nitelikleriyle de oyun; çağdaş ve kadın odaklı kurgulanmış bir Godot’yu Beklerken olarak düşünülebilir.

*İstanbul Tiyatro Festivali ile ortak etkinliktir.
*Ücretsiz etkinlik.

13 KASIM
Norveç Çağdaş Tiyatrosu Üzerine Webinar
Moderasyon: Yeşim Özsoy
Yer: yeniperform.com
Saat: 11.00

Yeni Metin kapsamında bugüne kadar ağırlanan oyun yazarlarıyla Norveç Çağdaş Tiyatrosu üzerine bir söyleşi düzenlenecektir.

* Bu etkinlik Norveç Büyükelçiliği tarafından desteklenmektedir.
* Ücretsiz etkinlik.

Demian Vitanza ile Oyun Yazarlığı Atölyesi
Saat: 15.00 – 17.00
Yer: zoom.us

Oyunları Norveç Devlet Tiyatrosunda da sahnelenen uluslararası yazar Demian Vitanza aynı zamanda çok ses getiren This Life or The Next adlı romanın da yazarı Yeni Metin Atölyeleri 2021 katılımcılarına özel bir atölye verecek.

* Bu etkinlik Norveç Büyükelçiliği tarafından desteklenmektedir.

Görmek
Okuma Tiyatrosu ve Söyleşi
Yazan: Cecilie Loveid
Yöneten: Enginay Gültekin
Çeviren: Ferdi Çetin
Yer: yeniperform.com
Saat: 18:00

2015 yılında Norveçli oyun yazarı Cecilie Loveid’e İbsen Ödülünü kazandıran Görmek, satılığa çıkarılan evlerinde bir kadın, onun zihinsel engelli oğlu ve bir emlakçı üzerinden geçmişe doğru açılır. Şiirsel dilin hâkim olduğu bir dizi anın içinden geçerek aile, kayıp, yas ve travmalara dair yüzleşmelere şahit oluruz. Görmek oyununun şiirsel dilinin ötesinde seyirciyi huzursuz eden bir ritmi vardır.

* Bu etkinlik Norveç Büyükelçiliği tarafından desteklenmektedir.
* Ücretsiz etkinlik.

14 KASIM
Cecilie Loveid ile Oyun Yazarlığı Atölyesi
Yer: Zoom
Saat: 12.00 – 14.00
Atölye Ücreti: 100 TL

30’dan fazla oyun metni yazmış ödüllü oyun yazarı, şair ve roman yazarı Cecilie Loveid Yeni Metin Atölyeleri kapsamında oyun yazarlığına giriş niteliğinde bir atölye verecektir.

* Bu etkinlik Norveç Büyükelçiliği tarafından desteklenmektedir.
* Yeni Metin Atölyeleri 2021 katılımcılarına ücretsizdir.

Ağırlık
Okuma Tiyatrosu ve Söyleşi
Yazan: Demian Vitanza
Yöneten: Okan Urun
Çeviren: Ferdi Çetin
Yer: BAU Konservatuvar Pera Sahnesi
Saat: 18.00

İlk kez Norveç Ulusal Tiyatrosu’nda sahnelenen ve 2019 yılında İbsen Ödülü’nü alan Ağırlık, ‘teatral şiir’ olarak tanımlanabilir.  Seyirci, iki karakterin aşk, ölüm, yalnızlık ve yas gibi kavramlarla örülü monologları üzerinden ritmin zamansız yolculuğuna davet edilir.

* Bu etkinlik Norveç Büyükelçiliği tarafından desteklenmektedir.
* Ücretsiz etkinlik.

16 KASIM
Bazı Günler Diğerlerinden Uzundur
Okuma Tiyatrosu
Yazan: Ceren Ertöz
Yöneten: Özgün Çoban
Oyuncular: Ozan Erdönmez, Pınar Yıldırım
Yer: zoom.us
Saat: 20.30
Bilet Ücreti: 30 TL

10, 9, 8… İntiharın eşiğindeki bir adam, geçmişinin izlerini silmeye, içindeki sesi susturmaya çalışır. Hafızasının derinliklerine doğru yola çıktıkça gerçeğiyle yüzleşir. Pandora’nın kutusunda son kalan ise umudun kendisidir. 3, 2, 1…

18 KASIM
Kapı Çalar, Karpuz Düşer
Okuma Tiyatrosu
Yazan: Ahmet Mete Balyan
Yöneten: Fehmi Karaarslan
Yer: zoom.us
Saat: 20.30
Bilet Ücreti: 30 TL

Kapı çalar, karpuz düşer, kız gelir. Çağıl ve Ogan çözemedikleri her şeyle baş başa kalırlar. Her ikisi de bu çözümsüzlüğe karşı benzer duygular taşısa da oğlan çözüm arayışından umutsuzlukla kaçarken, kız yine de gerçeklerin peşindedir. Çağıl ve Ogan kendileri için yarattıkları artistik dışavurumlardan artakalan zamanlarda bir salonda öylece oturmaktadırlar. Bu durağanlık kızın sorduğu soruyla bir kez daha bozulacaktır.

20 KASIM
Dijitalleşme ve Ekoloji Ekseninde Yeni Dramaturjiler ve Eleştiri Paneli
Moderasyon & Açılış Konuşması: Dr. Ferdi Çetin
Konuşmacılar: Dr. Öğr. Üyesi Ozan Ömer Akgül, Dr. Öğr. Üyesi Melike Saba Akım, Dr. Öğr. Üyesi Melis Bilgin, Dr. Öğr. Üyesi Özlem Karadağ
Yer: Arter – Sevgi Gönül Oditoryumu
Saat: 11.00

Dijitalleşme ve ekoloji, içinde bulunduğumuz dönem itibariyle öncesinde görülmemiş bir hızla mercek altına alınmaya başlanan iki kavram olarak karşımıza çıkıyor. Geleceğin seyircisinin performans sanatlarını nasıl alımlayacağının araştırılması ile başlayan ve günümüzde hiç olmadığı kadar sıklıkla tartışmak durumunda kaldığımız “tiyatronun dijitalleşme süreci” beraberinde getirdiği yeni dramaturjiler ve sahne üzerinde yaratılan yeni gerçeklikler itibariyle üzerine odaklanılması gereken kavramlardan birincisiyken, diğer tarafta dünya ajandasının üst sıralarında yer alan küresel felaketler ve alarm veren meseleler aracılığıyla; felsefeden edebiyata ve sinemadan kavramsal sanatlara her alanda karşılığını görmeye başladığımız ekoloji kavramı baş gösteriyor. Yapay zekâ, arttırılmış gerçeklik gibi kavramlarla sahnede yeni gerçeklikler ortaya çıkarken; sahnenin ekolojikleştirilmesi ya da eko-dramaturjilerin ortaya çıkması da dönem itibariyle yine bu iki kavramı beraber ele almamızı zorunlu hale getiriyor. Bu oturumda, adı geçen kavramlar ışığında yeni dramaturjilere ilişkin bir zemin kurulması hedeflenmektedir.

Bu oturumdan hemen sonra Tiyatro Eleştirmenler Birliği’nin Yeni Dramaturjilerin Eleştirisi oturumu olacaktır.

* İstanbul Tiyatro Festivali ile ortak etkinliktir.
* Etkinlik kapasitesi sınırlı olduğundan, katılım için 1 Ekim Cuma gününden itibaren iksv.org üzerinden rezervasyon yapılması gerekmektedir.
* Arter’in değerli katkılarıyla.
* Ücretsiz etkinlik.

Joan Yago ile Oyun Yazarlığı Atölyesi
Yer: BAU Konservatuvar
Saat: 15.00 – 17.00
Atölye Ücreti: 100 TL

Institut del Teatre de Barcelona Oyun Yazarlığı ve Yönetmenlik derecesine sahip, oyun yazarı, senarist ve yönetmen La Calòrica adlı tiyatronun kurucusu Joan Yago, Yeni Metin Atölyeleri kapsamında bir atölye gerçekleştirecektir.

* Cervantes Enstitüsü’nün değerli katkılarıyla.
* Yeni Metin Atölyeleri 2021 katılımcılarına ücretsizdir.

21 KASIM
Fairfly
Okuma Tiyatrosu
Yazan: Joan Yago
Yöneten: Mark Levitas
Çeviren: S. Seniz Coşkun Adıgüzel
Yer: BAU Konservatuvar Pera Sahnesi
Saat: 18.00

Gıda endüstrisinde çalışan ve işsiz kalmak üzere olan dört meslektaşın hayatlarını konu ediniyor. Günümüz iş dünyasındaki startuplar ve girişimcilik kültürüne ironik bir bakış açısı getiren Fairfly, çok para kazanma tutkusu, başarı saplantısı ve neoliberal söylemleri sorgulayan bir kara komedi olarak karşımıza çıkıyor.

* Cervantes Enstitüsü’nün değerli katkılarıyla.
* Ücretsiz etkinlik

22 KASIM
Düşenler
Okuma Tiyatrosu
Yazan: Gizem Kurtulmuş
Yöneten: Yağmur Yağmur
Yer: Kültüral Performing Arts
Saat: 20.30
Bilet Ücreti: 30 TL

Tufanda yalnız bırakılan bir yaratık, hafızası gidip gelen bir balık ve insan gibi yaşayabileceği bir yere gitmek isteyen cansız bir manken bir gün en dipte karşılaşırlar. Eğer simaları bildik, anlattıkları tanıdık ve oldukları yer olduğunuz yer gibi gelirse, sakın endişelenmeyin. Derin bir nefes alın ve düşenlerin dünyasına bir de dışarıdan bakın.

23 KASIM
burada bize yer yok
2021 Yeni Metin Atölyeleri Yönetmenlik Projesi
Yazan: Orçun Ertaman
Yöneten: Nazlı İnan
Oyuncular: Dilan Parlak, Emre Yıldızlar, İmren Şengel, Ladin Avşar, Rana Büyükyılmaz
Yer: BeReZe Gösteri Evi
Saat: 20.30
Bilet Ücreti: 30 TL

Sesi bastırılmış insanların hikayesi olan oyun tek nefeste konuşuyormuş gibi ilerlerken bu topraklarda yaşamakta güçlük çeken insanların sözlerini fiziksel anlar kurarak anlatıyor.

“Bu bir tek nefeslik öfke bu bir tek nefeslik başkaldırı bu bir tek nefeste içe dönüş kimin nerede nasıl nefes alacağını kim belirler?”

25 KASIM
50 TL
2021 Yeni Metin Atölyeleri Oyun Yazarlığı Masası Projesi
Yazanlar: Ali Uygur Selçuk, Barış Can Ceyhan, Emre Bilgiç, Gizem Kurtulmuş, Itır Karabulut, Yasemin Bahloul Nirun
Yöneten: Cansu Ekici
Yer: BeReZe Gösteri Evi
Saat: 20.30
Bilet Ücreti: 30 TL

*Proje konsepti yazarlar ve yönetmen tarafından beraber tasarlanmıştır.

Farklı hayatlarda dolaşan 50 TL’lik bir banknot size bir şeyler anlatmak istiyor. Biraz yaklaşın. Yüzü sıcaktır. Korkmayın. Bu oyun, cebinde 50 TL olan yazarlar tarafından kolektif bir şekilde yazılmıştır.

26 KASIM
Kambur Balinanın Şarkısı
Okuma Tiyatrosu
Yazan: Aslı Ekici
Yöneten: Ahmet Sami Özbudak
Yer: Monologlar Müzesi
Saat: 20.30
Bilet Ücreti: 30 TL

Yaşar, ölü bir balinanın bedeninde canlanıp suyun altına dalıyor. Balina daha nefes almak için yeryüzüne çıkana kadar Yaşar, Ülkü ve Derin’in hikâyesi bugünden ve geçmişten anlatılıyor. Üç kadının yolları suyun altında ve üstünde birçok kez kesişiyor.

27 KASIM
Kutu
Okuma Tiyatrosu
Yazan: Salihcan Kılınç
Yöneten: Ezgi Nur Köycü
Yer: BeReZe Gösteri Evi
Saat: 16.00
Bilet Ücreti: 30 TL

Aklına özgürlük düşüncesi takılan Erkek… Minicik fanusundan baktığında gördüğü Kadın’ı gönlünü eğlendirebileceği bir oyun parkı ve rengarenk plastik bir çiçek olarak görür. Erkeğin nefessiz olarak gördüğü her şey nefesini kesecek, gönlünü eğlendirirken salıncakların zinciri ayağına dolanacak, plastik çiçekler bir ok gibi Erkeği deşip içinden geçecektir. Erkek adaletle yüzleştirilecek, oyun parkında müebbet hapsine karar verilecektir.

27 KASIM
Athena Farrokhzad ile Oyun Yazarlığı Atölyesi
Saat: 18.00
Atölye Ücreti: 100 TL

Oyunlarında savaş, göç ve ırkçılık konularında şiddet, dil, tutku ve miras üzerine odaklanan Tahran doğumlu şair, oyun yazarı, çevirmen ve edebiyat eleştirmeni Athena Farrokhzad oyun yazarlığına giriş seviyesinde bir atölye verecek.

* İsveç Konsolosluğu’nun değerli katkılarıyla.
* Yeni Metin Atölyeleri 2021 katılımcılarına ücretsizdir.

T-34
Okuma Tiyatrosu
Yazan: Halil Yağız Şanal
Yöneten: Serkan Üstüner
Yer: BeReZe Gösteri Evi
Saat: 20.30
Bilet Ücreti: 30 TL

İklim krizi, inanç, kendini keşfetmek, istismar ve çemberin dışında kalmak kavramları üzerinden günümüze referanslı bir oyun olan T-34; Kuzey kutbunun tamamen eridiği ve suların yükseldiği bir zamanda, Kızıldeniz’in doğusunda lüks bir rezidansta hayatta kalmaya çalışan insanların hikâyesini anlatıyor.

28 KASIM
Medea’ya Göre Ahlak
Yazan: Athena Farrokhzad
Yer: BAU Konservatuvar Pera Sahnesi
Saat: 15.00

Euripides’in Medea tragedyasından hareket eden Medea’ya Göre Ahlak adlı oyun, Athena Farrokhzad’ın deyimiyle “insan, anne ve mülteci olarak” Medea’yı anlamaya çalışan bir oyundur. Oyun, “Medea aracılığıyla ne tür bir feminizmin ve ne tür bir insan tutumunun mümkün ve imkânsız olduğunu” irdeler. Yine yazara göre “Medea, insan kaderinin ve insan ilişkilerinin bir siyasi sistemde nasıl etkilendiğinin efsanevi bir tasviri olarak da okunabilir.”

* İsveç Konsolosluğu’nun değerli katkılarıyla.
* Ücretsiz etkinlik

Biletleri yeniperform.com üzerinden alabilirsiniz.